Millenialsi oczekują od pracodawców większej swobody, wyraźnie komunikując swoje potrzeby. Przeważająca część Polaków deklaruje przyzwoity poziom satysfakcji z wykonywanej pracy. Polski rynek pracy przechodzi pokoleniową zmianę, a obserwowane trendy kształtują jego nowy obraz.

Ponad połowa Polaków chce pracować poza biurem

Obecnie aż 52% Polaków deklaruje chęć pracy poza biurem. Tak wynika z badania przeprowadzonego w I kwartale 2019 roku, przez Confidence Index, firmę rekrutacyjną Michael Page. To o 2% więcej niż rok wcześniej. Wyniki badania potwierdzają zauważalny od kilku lat trend popularyzacji pracy zdalnej.

Polacy cenią, więc elastyczny styl pracy. Młodzi pracownicy chcą mieć większy wpływ na miejsce i czas, w którym mają wykonywać swoje obowiązki,. Ta sytuacja prowadzi do zmian w kulturze organizacyjnej przedsiębiorstw. Na rozmowach rekrutacyjnych coraz więcej osób pyta o możliwość korzystania z pracy zdalnej w firmie.

Eksperci twierdzą, że pokolenia Y i Z oczekują zdecydowanie więcej swobody. Według szacunków, do 2020 r. połowę siły roboczej na świecie będą stanowili millenialsi. Jak twierdzi Mateusz Bocian, konsultant w firmie Michael Page, trend pracy zdalnej będzie, więc się upowszechniał. To oznacza, że prawdopodobnie rozwiązania sprzyjające takiej formie pracy będą się dynamiczniej rozwijać, np. biura coworkingowe czy rozwój technologii, które umożliwiają coraz lepszej jakości tele– i wideokonferencje.

Przede wszystkim z możliwości pracy zdalnej korzystają freelancerzy, managerowie i dyrektorzy, a tzw. „home office” jest szczególnie popularny w branżach IT, finansowej, przemysłowej i produkcyjnej.

Jesteśmy zadowoleni z wykonywanej pracy

Natomiast z badania przeprowadzonego przez Hays Poland wynika, że Polacy są zadowoleni z zajmowanych stanowisk. Ponadto, aż 76% mężczyzn i 74% kobiet potwierdza, że posiada przynajmniej częściowo opracowaną ścieżkę zawodową, którą chce podążać. Ponadto badanie potwierdza, że kobiety mają coraz większe ambicje i odczuwają coraz większą satysfakcję z pracy na zajmowanych stanowiskach.

Równość w miejscu pracy

Kobiety i mężczyźni deklarują podobne ambicje, poziom satysfakcji oraz sposoby realizacji planów kariery, ale jak wynika z badania – nadal w zależności od płci opinie o równych szansach w miejscu pracy bardzo się różnią. Różnica w postrzeganiu równości w miejscu pracy jest nadal znacząca, choć rokrocznie zmniejsza odsetek kobiet dostrzegających jej brak.

Praca a realizacja własnych marzeń

Nie od dzisiaj wiemy, że wykonywana praca powinna sprawiać przyjemność. Tylko wówczas ta część naszego życia może wpływać na poziom satysfakcji i poczucie sensu. Psycholodzy twierdzą, że nie każdy powinien pracować zdalnie, ponieważ nie każdy z nas ma w sobie odpowiednio sporo samodyscypliny i potrafi działać z tak dużą wydajnością i efektywnością, jak podczas pracy w biurze. Odwaga w myśleniu o ścieżce własnej kariery jest niezwykle ważna. Warto stawiać sobie wciąż nowe, ambitne cele, bo tylko wtedy możemy pracować nad swoim rozwojem.

Źródło: portal prawo.pl | wiadomoscihandlowe.pl | photo: bruce mars unsplash.com