Alkohol – to częsty dylemat Par Młodych. 

Co kupić i ile, żeby starczyło dla wszystkich?

Decydując się na zakup alkoholu we własnym zakresie powinniśmy najpierw wziąć pod uwagę ile mniej więcej będzie osób pijących. Wiadomo, że wśród gości znajdą się na pewno osoby, które przyjadą samochodem, kobiety w ciąży czy dzieci. To oznacza, że liczba osób pijących nam zmaleje. Warto jednak kupić o kilka butelek alkoholu więcej, na wszelki wypadek.

Kupując alkohol weźmy również pod uwagę oczepiny i konkursy. Zazwyczaj osoby biorące udział w konkursie w nagrodę dostają od Młodej Pary wódkę weselną. Zastanówcie się więc wcześniej ile zabaw planujecie i ile osób będziecie chcieli nagrodzić. Proponuję tutaj przeznaczyć około 10 butelek wódki.

Wiele Par Młodych decyduje się na zakup wódki weselnej jako podarunek na zakończenie imprezy dla swoich gości. Tu przelicznik jest następujący, zakłada się 0,5 litra na parę, ale pamiętajcie także o gościach, którzy przyszli bez pary. Takie osoby także powinny dostać podarunek na zakończenie.

Photo by Nick Karvounis on Unsplash

PRZELICZNIK

WÓDKA

  • 0,7 litra wódki na parę, jeśli będą serwowane również inne trunki

lub

  •  0,5 litra na osobę dorosłą

WINO

  • 0,7 litra wina na parę – 1 butelka

Dotyczy to wszystkich rodzajów wina łącznie. Tu zwróćcie szczególną uwagę na gusta Waszych gości. Jeśli wiecie, że nie będzie wielu chętnych na wino, kupcie go mniej.

SZAMPAN

Głównie podawany jest na początku przyjęcia, później znika.

  • 0,15 litra szampana na osobę ( przy założeniu, że jeden gość wypije jeden kieliszek)
  • 1 butelka = 5 kieliszków

PIWO

Ostatnimi czasy piwo coraz częściej pojawia się na naszych weselach, aby było oryginalnie proponujemy rozważenie zakupu np. piwa z lokalnego browaru. Jaka ilość?

  • butelka 0,5 l na 3 osoby

INNE

Nalewki, burbon, whisky, gin, likiery i inne. Na naszym rynku znajduje się wiele alkoholi dlatego ciężko konkretnie stwierdzić co będzie Wam potrzebne. Plusem jest to, że jeśli kupicie go nawet za dużo to i tak się nie zmarnuje bo można będzie go wykorzystać przy innych okazjach.

Jeśli nie macie głowy do przeliczania ilości butelek na gości i boicie się, że może zabraknąć Wam alkoholu proponuję dwa inne rozwiązania:

Pierwsze – rozważmy ofertę sali weselnej/ restauracji gdzie będzie odbywało się Wasze wesele. Czasami ich ceny będą bardziej korzystne niż jak kupicie alkohol we własnym zakresie. Pomijając też fakt, że przy zakupie własnego alkoholu często pobierana jest opłata korkowa w wysokości  około 10 zł od butelki.

Drugie – zatrudnienie profesjonalnego barmana. Nie dość, że będzie atrakcją Waszego wesela to jeszcze wszystkim się zajmie. Wystarczy podać mu liczbę gości i sam wszystko dla Was przeliczy i kupi, a Wy nie będziecie musieli się martwić, że zabraknie alkoholu podczas Waszego wesela. Dodatkowo Wasi goście będą zachwyceni możliwością wypicia kolorowego drinka.

Pamiętajcie, że podane liczby nie są wyznacznikiem, a jedynie małą pomocą przy przeliczaniu ilości alkoholu . Jedni goście wypiją więcej, inni mniej. Każda Młoda Para zna swoich gości i wie, kto ile alkoholu jest w stanie wypić. Zatem aplikacje liczące ilości alkoholu oraz powyższe dane to tylko przelicznik sugerujący ile mniej więcej butelek powinniście kupić + pamiętajcie bądźcie przezorni i jeśli decydujecie się na zakup alkoholu we własnym zakresie – kupcie o 10 butelek więcej. Najwyżej zostanie na inną okazję!

Photo by Matthieu Joannon by Unsplash