Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na weekendową akcję walentynkową #ZakochaniWZamku. W dniach 12.02-14.02 bezpłatnie będzie można zwiedzić wybrane sale i ekspozycje Zamku.

Specjalnie udostępniona trasa dla zwiedzających umożliwi odkrycie skarbów z miłością w tle. Prowadzi ona poprzez Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej oraz Apartamenty Królewskie.

Specjalnie dla wszystkich zakochanych i nie tylko, w najbliższy weekend, począwszy od piątku, 12 lutego do niedzieli, 14 lutego wstęp do Zamku jest bezpłatny. Wystarczy odebrać z kasy bezpłatną wejściówkę. Codziennie od godz. 10:00 do 17:00 zamkowe sale czekają na zwiedzających!

W ramach walentynkowego wydarzenia #ZakochaniWZamku będzie można poznać bliżej dzieła ukazujące przede wszystkim różne przejawy i symbole miłości.

Miłość dwojga ludzi zaprezentuje obraz „Adam i Ewa” Lucasa Cranacha Starszego; miłość do Boga ukazuje oczywiście obraz „Święta Maria Magdalena”, Pietera van Linta.

Umiłowanie ojczyzny symbolizuje przede wszystkim urna z sercem Tadeusza Kościuszki w zamkowej Kaplicy.

Miłość rodzicielską obrazują portrety rodziców Króla Stanisława Augusta, matki Konstancji z Czartoryskich Poniatowskiej i ojca Stanisława Poniatowskiego, autorstwa Marcella Bacciarellego.

Mitologiczne zobrazowanie miłości zobaczymy na przykładzie Orfeusza i Eurydyka na XIX-wiecznym zegarze ze złoconego brązu w Sali Wielkiej.

Gorące miłosne uczucie do Zamku poznamy dzięki wystawie planszowej z okazji Jubileuszu 50. rocznicy podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie.

Naszą miłość do Zamku możemy także okazać sami wrzucając datki do historycznej skarbonki, wystawionej na Dziedzińcu Wielkim. Znów pełni ona swoją dawną funkcję. Dzięki temu każdy może mieć swój udział w dokończeniu dekoracji hafciarskiej Sali Tronowej.

W sklepie z pamiątkami obowiązuje 14% walentynkowy rabat na zamkowe upominki.

Fot. A.Ring, L.Sandzewicz – „Adam i Ewa”, Zamek Królewski w Warszawie

Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum