Wystawa czasowa „Chopin i przyjaciele” w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie prezentuje krąg osób bliskich kompozytorowi. Autorzy ekspozycji podjęli próbę zdefiniowania, czym dla Fryderyka Chopina była przyjaźń.

Szczególne miejsce poświęcono przyjaźni z Chopinem rozumianej symbolicznie i dzisiaj wciąż bardzo żywej, wyrażającej się przede wszystkim troską o dziedzictwo Chopinowskie. Przyjaźń do Fryderyka Chopina sprawia bowiem, że ludzie o szczodrych sercach pomagają chronić jego spuściznę. Hojność donatorów i przyjaciół Muzeum Chopina przyczynia się do rozszerzenia kolekcji pamiątek po kompozytorze, które prezentuje m.in. ta wystawa.

Wielkie osobowości epoki

Wystawa „Chopin i przyjaciele” to próba przyjrzenia się z bliska serdecznym relacjom w życiu Fryderyka Chopina poprzez wybrane obiekty. Ich historie wiążą się z ważnymi dla niego osobami – Julianem Fontaną, Augustem Franchomme’em, George Sand, Wojciechem Grzymałą, Pauline Viardot czy Camille’em Pleyelem. Zaprezentowano na wystawie 30 eksponatów układających się w opowieść o genialnym kompozytorze, a przede wszystkim o niezwykłych relacjach, które łączyły go z wielkimi osobowościami jego epoki.

wystawa chopin
Fot. J. Mozolewski / NIFC

Jednym z najcenniejszych obiektów na wystawie jest portret Fryderyka Chopina. Dzieło Teofila Kwiatkowskiego zakupiono do kolekcji Muzeum dzięki zaangażowaniu Fundacji Orlen. Na ekspozycji prezentowane są także muzyczne autografy. Wśród nich są przede wszystkim podarunki oraz nowo pozyskane do Muzeum listy Chopina do najbliższych przyjaciół.

Koncerty i spotkania

Wystawie będą towarzyszyły liczne wydarzenia: Mała Akademia Chopinowska, sobotnie spotkania w Salonie Chopinowskim czy cotygodniowe oprowadzania kuratorskie, tematyczne i muzyczne. W czasie trwania wystawy w trakcie ostatniej godziny zwiedzania w sali koncertowej Muzeum będzie można zasłuchać się w utworach ze specjalnie ułożonej playlisty, przez którą poprowadzi nas komentarz animatora muzealnego.

Ponieważ w czasach Chopina przyjaźń przede wszystkim znajdowała swój wyraz w listach, w Muzeum stworzono miejsce, w którym każdy może poświęcić chwilę na napisanie własnego listu do przyjaciela. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli skorzystać z tej możliwości.

Wystawa potrwa do 11 kwietnia 2021 r.

Harmonogram wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej znajduje się tutaj.

 

Muzeum Chopina rekomenduje zakup biletów drogą online . W trosce o bezpieczeństwo gości i pracowników oraz w celu zachowania niezbędnych wymogów sanitarnych wprowadzono m.in. zmiany w funkcjonowaniu Muzeum:

– Godziny otwarcia: 11.00-19.00, sprzedaż biletów do 18.15;

– Ograniczenie liczby zwiedzających do 60 osób na godzinę;

– Obowiązkowa dezynfekcja rąk przed wejściem do Muzeum. Konieczność użycia własnych nitrylowych rękawiczek i maseczek przez gości podczas zwiedzania.

– Nagrania z Sali Kompozytor będą udostępnione poprzez QR kody. W celu ich odsłuchania Muzeum zachęca do korzystania z własnych urządzeń mobilnych i słuchawek.

Oficynę Chopinowską w Żelazowej Woli, z uwagi na trwające prace konserwatorskie, zwiedzający będą mogli odwiedzać od 16 lutego 2021 r. Obecnie można zwiedzać Park otaczający Dom Urodzenia Chopina. Parkowo-muzealny kompleks dostępny jest codziennie w godzinach 10:00-18:00 (kasy czynne do godz. 17:30).

Źródło informacji: NIFC

Fot. gł. J. Mozolewski / NIFC