Po raz pierwszy siedem Rezydencji Królewskich przygotowało wspólną akcję dla dzieci i młodzieży na przerwę zimową. Są to Ferie po królewsku online.  Organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Codziennie do 17 stycznia na swoich  stronach internetowych oraz na profilach w mediach społecznościowych Rezydencje biorące udział w akcji  będą publikować propozycje na ferie online dla dzieci. Wirtualne spacery, muzyczne warsztaty, bajki i legendy dla najmłodszych oraz atrakcyjne spotkania ze znanymi youtuberami uzupełnią programy indywidualne przygotowane przez każdą z Rezydencji.
Siedem Rezydencji Królewskich przygotowało program na czas ferii dla uczniów.

Ferie inne niż zwykle

Mamy trudny czas pandemii i w tym czasie pandemicznym ferie wyglądają inaczej, niż zwykle. Od wszystkich wymagana jest odpowiedzialność. Wszyscy musimy dostosować się do rygorów sanitarnych. Ale chcemy, żeby te ferie były pożytecznymi i radosnymi dla wszystkich uczniów, dla wszystkich polskich dzieci. Dlatego przygotowaliśmy specjalną ofertę, na którą składają się wirtualne spacery, warsztaty, spotkania, także obcowanie z literaturą, z bajkami związanymi z Rezydencjami Królewskimi – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej online, transmitowanej z Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wolny czas spędźmy z kulturą

Ideą projektu jest przede wszystkim zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego w otoczeniu kultury poprzez internetowe łącza. W akcji udział wezmą znani youtuberzy i influencerzy. Nie zabraknie także popularnych postaci znanych z ekranów telewizyjnych, które poprowadzą wirtualne spotkania dla dzieci z przestrzeni muzealnych.

Kraków, Wawel, fot. Dariusz Staniszewski / Pixabay

Akcja ma podobny charakter, jak program Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich. Jej celem jest przede wszystkim zwiększanie dostępności do narodowych instytucji kultury. Jest to również wsparcie edukacji poprzez sztukę. Organizatorzy mają nadzieję na wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Od przedszkolaków do nastolatków

Codziennie, przez 14 dni, na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych Rezydencji będą publikowane propozycje dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Zawsze znajdzie sie coś ciekawego i dla najmłodszych, i dla nastolatków, których warto nakłonic do wzięcia udziału w programie.

Przed południem Rezydencje zaproszą do zwiedzania zabytkowych sal i poznawania kolekcji podczas wirtualnych spacerów. Spacery z cyklu Muzeum oczami dziecka poprowadzi Ida Nowakowska. Piotr Rubik zaprosi na warsztaty wokalne z serii Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich.

Na najmłodsze pociechy będą czekać przede wszystkim baśnie i legendy. Ich wyobraźnię będzie rozbudzać Joanna Moro i Agata Załęcka – dzięki lekturze Królewskich bajek. Atrakcją dla młodzieży będą z pewnością znani youtuberzy i influencerzy, którzy na swoich kanałach zaskoczą Zamkowymi trendami.

ferie
Malbork, Zamek Krzyżacki, fot. Krzysztof Karwan / Pixabay

O każdej porze dnia uczestnicy akcji będą mieli możliwość goszczenia w innej rezydencji! Śniadanie na Wawelu, popołudnie w Warszawie, a bajka na dobranoc z Malborka – takie rzeczy są możliwe tylko online! Warsztaty, webinaria, przedstawienia, filmy i konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z atrakcji oferowanych przez Rezydencje w programach indywidualnych.

Aktualne informacje znajdują się na stronach poszczególnych Rezydencji:

Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Narodowym w Lublinie, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Organizatorem akcji jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt jest zrealizowany w 7 Rezydencjach Królewskich. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło TVP ABC i Polskie Radio S.A.

Źródło: gov.pl