Wielu z nas zadaje sobie pytanie: co sprawia, że ludzie są szczęśliwi i mają poczucie życiowego spełnienia? Każdy dzień utwierdza nas w przekonaniu, że w życiu nie oczekuje się od nas żadnych nadludzkich dokonań.

Usatysfakcjonowani, szczęśliwi ludzie odnoszący sukcesy mają sprecyzowane plany na życie i nieustannie wyznaczają sobie nowe cele – czasem proste, czasem złożone, ale mimo wszystko cele. Kiedy zrealizują jeden, krok po kroku przechodzą do następnego. Ludzie szczęśliwi są cierpliwi, elastyczni, zdecydowani i konsekwentni. Nie tkwią mentalnie w przeszłości, choć ważna jest ona dla nich jako źródło wiedzy i doświadczenia. Kierują się ku przyszłości, ale zwracają baczna uwagę aktualne okoliczności, na tu i teraz.
Ludzie szczęśliwi przede wszystkim potrafią odpuszczać i po prostu wierzyć w coś większego od siebie. Szukają dróg spełnienia, osiągnięcia korzyści i radości.

Poczucie spełnienia można ćwiczyć

Jedna z tych dróg jest joga. W prowadzenie do jej praktyki to zazwyczaj proste ćwiczenia, które można wykonywać niezależnie od swoich ograniczeń. Ciało odwdzięczy się nam zwiększona energią, elastycznością i pozytywnymi emocjami.

Medytacja to źródło bezpieczeństwa

Częścią praktyki jogi jest regularna medytacja. Łączy ona ludzką świadomość z wszechświatem. Medytacja w połączeniu z codziennymi ćwiczeniami zapewnia źródło poczucia bezpieczeństwa, zaufania, pogody ducha, swobody, wewnętrznego spokoju i wolności. Może być modlitwą, rozważaniem praw natury, tęsknota na wartościami lub po prostu wyciszeniem.

Życie stawia przed nami nowe wyzwania i przeszkody. Joga nie jest w stanie nas przed nimi uchronić, ale dzięki inspirowanemu nią trybowi życia możemy się z nimi wewnętrznie uporać i je pokonać.
Regularnie i poprawnie wykonywane medytacje, mantry i mudry są dla systemu jogi kluczowe. Dzięki oddechowi zwracamy się ku swojemu wnętrzu, co z kolei zwraca nas ku uważności (mindfulness).

poczucie spełnienia
Fot. Ale Romo PhotographyUnsplash

W medytacji chodzi o odpoczynek, kontemplację, uzyskanie wglądu i przezorności. Wszystko to może znacząco obniżyć stres w naszym życiu i przemienić nas w zrównoważone osoby, które nie tylko potrafią pomóc w potrzebie same sobie, ale również innym.
Dary płynące z ćwiczeń fizycznych i duchowych są liczne. Obejmują psychiczną i emocjonalną siłę, duchową jasność i świadomość spełnienia. Te korzyści można wykorzystać na powrót w medytacji, aby wypracować strategie życiowe do realizowania celów albo tworzenia pięknych chwil spokoju zawsze, kiedy będziemy tego potrzebować.

Mantry i mudry dla koncentracji

Mantry to barwy, którymi malujemy szkic medytacji. Poprawiają koncentrację, wzmacniają determinację i skupiają naszą intencję. Ich recytowanie wydaje się pozornie łatwe, ale wrażenie to może być zwodnicze. Treść mantry może brzmieć jak coś, czego po prostu pragniemy. Mantry powtarzane bez intencji i świadomości mogą wywołać w nas uczucie, że tylko próbujemy się oszukać. Zamiast powtarzać: Jestem szczęśliwy, spróbuj zadawać pytanie: Dlaczego jestem szczęśliwy? i recytować odpowiedź: Ponieważ jestem zdrowy, ponieważ mam rodzinę… etc. Tak możemy zapoczątkować wypełnienie się mantry. To jest właśnie intencja.

joga. poczucie spełnienia
Fot. rishikesh yogpeethUnsplash

Mudry to duchowe, konkretne pozycje dłoni. W jodze często stosowane są wraz z oddechem, żeby stymulować przepływ Prany – siły życiowej – przez ciało. Są fundamentem dla ćwiczeń i budzą energię niezbędną do rozwoju.

Tu i teraz

Przystępując do nauki i praktyki jogi, warto przyjąć założenie, że każdy dzień to nowy początek. Dostrój się do nowych możliwości, jakie może on ze sobą przynieść. Przede wszystkim zostaw przeszłość i przyszłość tam, gdzie się znajdują, i ciesz się magią chwili – tu i teraz. Nie trwoń wieczorów na retrospekcję, lecz podziękuj za wszystko, co dobrego przyniósł Ci dzień.

 

Fot. gł. Lutchenca MedeirosUnsplash