Wraz z upływem lat nasza skóra staje się coraz bardziej przesuszona. Gdy organizm traci wodę, gruczoły łojowe także pracują coraz mniej aktywnie. Cera sucha jest problemem dziedzicznym, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji można skutecznie załagodzić objawy.

Skóra osób mających suchą cerę zazwyczaj jest napięta, szorstka i matowa. Często towarzyszy jej łuszczenie, swędzenie i pieczenie, które mogą powodować dyskomfort dokuczliwy zwłaszcza w trakcie snu. Ponieważ jest cienka naczynka krwionośne prześwitują przez nią dając efekt jasnożółtego lub jasnoróżowego koloru skóry. Sucha skóra jest bardzo wrażliwa na intensywne i nieodpowiednio dobrane kosmetyki, które mogą ją podrażnić. Łatwo się też odwadnia i ulega uszkodzeniom. Dodatkowo, niski poziom nawilżenia sprawia, że na suchej skórze wcześniej widoczne są pierwsze zmarszczki na twarzy.

Jakie są przyczyny?

Suchość skóry wynika z obniżonej zdolności do wiązania i utrzymywania wody w warstwie naskórkowej. Problem ten może wynikać zarówno z czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Część z nas cierpi na większą skłonność do przesuszania się skóry, co związane jest z genetyką. Często jednak sami nieświadomie narażamy skórę na przesuszenie. Mają na to wpływ warunki klimatyczne, zanieczyszczone powietrze lub kosmetyki z zawartością alkoholu. Dochodzi do tego twarda woda, szorstkie ubrania, zbyt częste mycie skóry twarzy, stres, zaburzenia hormonalne wynikające na przykład z ciąży lub menopauzy. Także niektóre choroby przewlekłe mogą być przyczyną suchej skóry, na przykład cukrzyca, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Naturalny proces starzenia się skóry także doprowadza do tego, że jest ona mniej elastyczna i gorzej nawilżona.

Suche stopy, dłonie, usta

Częstym problemem są suche stopy. Sucha skóra sprawia duży dyskomfort, jest piekąca, swędząca i pojawiają się na niej hiperkeratozy. Często dotyczącym skóry na piętach. Pękająca i sucha skóra na piętach może sprawiać ból i utrudniać chodzenie. Istnieje wiele przyczyn suchości skóry, ale najczęstsze to zaburzenia neurologiczne, problemy z krążeniem, zła pielęgnacja i nieodpowiednie buty.

Zewnętrzna część skóry dłoni jest dość cienka i delikatna. Co ciekawe, znajdują się w niej liczne gruczoły potowe (co zauważamy w momentach stresujących), natomiast prawie nie ma gruczołów łojowych, dlatego pokrywający skórę tego obszaru płaszcz lipidowy wymaga zwykle wzmocnienia. Nasze dłonie są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i kontakt z detergentami. Niepielęgnowane stają się suche i szorstkie, w ekstremalnych przypadkach ich skóra może nawet pękać.

Sucha skóra ust dokucza nam zwłaszcza zimą. Tu skóra jest wyjątkowo delikatna, dlatego do pogorszenia jej kondycji często przyczyniają się czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr czy mróz. Pękające usta mogą być także efektem niedoboru witamin (zwłaszcza tych z grupy B), wahań hormonalnych, zbyt częstego stosowania wysuszających pomadek lub odwodnienia organizmu.

Zadbaj o suchą skórę w domu

W stawianiu czoła problemowi suchej cery przychodzi z pomocą przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja i nawodnienie organizmu. Powinniśmy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, ok. 2 – 2,5 l. dziennie.  Duże znaczenie ma także sposób, w jaki się odżywiamy. Niewskazane jest spożywanie dużych ilości mięsa, słodyczy, ostrych przypraw, kawy i alkoholu. Palenie papierosów także nasila objawy suchej skóry. Warto natomiast sięgać po owoce, warzywa, orzechy i nasiona, które zapewnią nam niezbędne dla zdrowej skóry witaminy i minerały.

W pielęgnacji natomiast pierwszorzędną rolę odgrywa oczyszczanie i nawilżenie skóry. Szczególnie istotna jest dbałość o higienę twarzy, w której powinno się stosować delikatne środki myjące o neutralnym pH. W miarę możliwości powinno się rezygnować ze stosowania preparatu bazujących na mydle lub alkoholu.

Skóra sucha, odwodniona, ze skłonnościami do rogowacenia potrzebuje głębokiego nawilżenia. Rozwiązaniem dla niej są kremy i balsamy z zawartością mocznika, który nie podrażnia nawet bardzo wrażliwej czy alergicznej skóry. Doskonale sprawdzą się w kosmetyce skóry z atopowym zapaleniem, jak również podczas różnego rodzaju terapii, zabiegów powodujących wysuszenie czy podrażnienie skóry.

Dzięki lekkiej konsystencji kremy i balsamy Amaderm bardzo szybko się wchłaniają oraz dają uczucie komfortu. Nie zawierają substancji zapachowych, parabenów ani produktów ropopochodnych. Są testowane dermatologicznie, a skuteczność udowodniona została badaniami klinicznymi.

Chroń, oczyszczaj, nawilżąj, odżywiaj

Skórę należy także odżywiać od zewnątrz stosując, m.in. maseczki. Na rynku dostępnych jest wiele maseczek przeznaczonych do skóry suchej, można jednak przygotować je samodzielnie. Przykładowe receptury, które zapewnią odpowiednie nawilżenie skóry, uzyskamy na przykład mieszając śmietanę z kurkumą lub żółtko z miodem i oliwą. Innymi domowymi sposobami na przesuszoną skórę są łagodzące okłady z rumianku, marchwi lub olejku jojoba.

W przypadku dużego promieniowania UV należy każdorazowo stosować kremy z filtrem UV, natomiast w okresach niskich temperatur pamiętać o nawilżaniu cery tłustymi kremami tworzącym warstwę ochronną.

Oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków, do swojego kodeksu dobrych praktyk chroniących wrażliwą skórę należy dodać: unikanie suchego powietrza, ograniczenie czasu kąpieli w gorącej wodzie, zakładanie rękawiczek do mycia naczyń, noszenie ubrań z naturalnych tkanin (bawełna, jedwab) oraz stosowanie środków do prania i płukania nie zawierających środków zapachowych i barwników. Ponieważ suche powietrze jeszcze bardziej wysusza skórę, warto je nawilżać (np. za pomocą specjalnych nawilżaczy) i unikać przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Witamina A zajmuje szczególne miejsce wśród witamin będących składnikiem wielu preparatów stosowanych na skórę z problemami dermatologicznymi. Jedną z form witaminy A stosowanej w kosmetykach jest palmitynian retinolu, który wpływa przede wszystkim na zewnętrzne warstwy naskórka. Zwiększa intensywność syntezy kolagenu w skórze właściwej. Jest zalecany w szorstkości i suchości skóry, na rogowaciejący, łuszczący naskórek, małą elastyczność skóry, a także na słabe paznokcie. Przyczynia się do podwyższenia bariery ochronnej skóry wobec niekorzystnych oddziaływań zewnętrznych (temperatura, promieniowanie UV).

Maść z witaminą A to doskonały kosmetyk polecany do codziennej pielęgnacji bardzo suchej, skłonnej do podrażnień i łuszczenia skóry. Posiada silne działanie nawilżające. Zawarty w nim retinol nie tylko złuszcza, ale także regeneruje naskórek. Wyraźnie poprawia poziom nawilżenia oraz natłuszczenia skóry, efekt ten widoczny jest już po pierwszej aplikacji.

Ziołowe specyfiki dobre dla suchej skóry

Mniszek lekarski łagodzi świąd skóry i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Ma właściwości przeciwzapalne, pielęgnuje cerę trądzikową i łuszczycową, działa regenerująco i powoduje zanik uszkodzeń naskórka.

Rumianek łagodzi wszelkie skórne dolegliwości, m.in. łuszczenie się naskórka i swędzenie.

Miłorząb japoński to silny, przeciwutleniacz, który stosowany jako tonik do twarzy opóźnia procesy starzenia.

Szczaw złagodzi świąd wywołany atopowym zapaleniem skóry.

Aloes wygładza i ujędrnia skórę, utrzymuje wilgotność, działa przeciwzapalnie i łagodząco. Właściwości te zawdzięcza dużej zawartości polisacharydów – związków występujących naturalnie w skórze, które wspomagają podstawowe funkcje bariery ochronnej naskórka oraz inicjują procesy naprawcze w razie jego uszkodzeń.

Nagietek przyspiesza regenerację naskórka, łagodzi świąd i zaczerwienienia, likwiduje szorstkość, działa przeciwzapalnie oraz przyspiesza gojenie.

Nasiona lnu zawierają bardzo dużo kwasu omega-3, który zapobiega nadmiernej utracie wody przez naskórek. Są też bogate w fitoestrogeny (naturalne hormony), zwiększające gęstość skóry, hamujące utratę kolagenu i opóźniające powstawanie zmarszczek.

Źródło: mat. prasowe, inf. własna