Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza do przestrzeni online na cykl koncertów Przestrzeń Jazzu / Space of Jazz. Zaprezentują się czołowi polscy muzycy poruszający się w nurcie jazzu, wśród nich Michał Salamon, Basia Drazkov & Bartek Smorągiewicz, Kuba Więcek Trio feat. Paulina Przybysz, EABS.

Przestrzeń online zmieni się w miejsce, w którym wybrzmi jazz w bardzo osobistej nucie. Nie zabraknie twórczych nawiązań do Krzysztofa Komedy, ale też poszukiwań słowiańskiej melancholii.

Streaming na żywo stanie się przede wszystkim szansą na wymianę energii między muzykami a wirtualną publicznością. Każdy z nas porusza się w sferze myśli, odczuć, emocji, budując tym samym otaczającą rzeczywistość. Artysta, poszukując piękna, stwarza swoją wewnętrzną przestrzeń, w której odkrywa siebie i tym samym definiuje świat. Muzyka daje nam szansę na uczestnictwo, wgląd w świat muzyków i świat drugiej osoby. Muzyki nie można dotknąć, zobaczyć. Ale można ją odczuć, przeżyć. Jedyną określającą jednostką jest czas. Muzyka odbywa się w czasie… który spędzimy z artystami podczas koncertów streamingowanych na żywo.

Koncerty listopadowe

18 LISTOPADA – Wojtek Mazolewski Trio

Muzycy z Wojtek Mazolewski Trio przedstawią przede wszystkim swoje najnowsze utwory z płyty When Angels Fall, nawiązującej do fascynacji Krzysztofem Komedą oraz kompozycje powstałe w czasie pandemii.

24 LISTOPADA – Michał Salamon

Michał Salamon – pianista, kompozytor, aranżer, a ponadto wykładowca, wydawca i producent. Współzałożyciel zespołów FOURS Collectice oraz Quindependance. Twórca projektu SALAMONSPACE.

Miałem od zawsze wewnętrzną potrzebę by coś tworzyć, kreować, sam lub z innymi ludźmi. Poprzez muzykę mogę wyrazić to, czego czasem nie umiem wyrazić w słowach. Wrażenia…, odczucia, które są bardzo wewnątrz. Nie wszystkie jest łatwo zdefiniować słowami, czasem trzeba się nagłowić żeby dopasować odpowiednie słowo do stanu, bo źle użyte słowo może wprowadzić w błąd. Nasuwa nieco inny stan rzeczy, inną interpretacje. Dźwięk jest podobnie jak słowo – wibracją fali powietrza, ale można nim działać dużo bardziej bezpośrednio niż słowem.– mówi Michał Salamon w wywiadzie dla Jazzarium.pl

Koncerty grudniowe

2 GRUDNIA – Basia Drazkov & Bartek Smorągiewicz

Koncert Basi Drazkov & Bartka Smorągiewicza to zaproszenie na rollercoaster w świat dźwięków muzyki improwizowanej. Artyści sięgnęli do utworów Krzysztofa Komedy, interpretując je w iście nowatorski sposób, aranżując na fortepian preparowany, saksofon/ flet/ klarnet. Be inspired by Komeda przeniesie publiczność w świat dźwięków nieoczywistych.

9 GRUDNIA – Kuba Więcek Trio feat. Paulina Przybysz

Kuba Więcek Trio feat. Paulina Przybysz to projekt muzyczny, którego premiera odbyła się w ramach Imienin Jana Kochanowskiego. Kuba Więcek sam mówi o tym projekcie: skomponować muzykę do tekstu Pieśni świętojańskiej o Sobótce Jana Kochanowskiego, od samego początku była dla mnie sporym wyzwaniem. Potraktowałem ją jako szansę dla siebie i kolegów z zespołu na zmierzenie się z czymś nowym. Obecność tekstów wiązała się z koniecznością zaproszenia kogoś, kto je zaśpiewa. Kluczowym czynnikiem przy wyborze było to, aby była to osoba działająca na różnych muzycznych płaszczyznach. Tytuł naszej ostatniej płyty – Multitasking – zobowiązywał. Idąc tym tropem, naturalnym wydało mi się być zaproszenie Pauliny Przybysz, której fanem jestem od dawna.

16 GRUDNIA – EABS- Electro-Acoustic Beat Session

EABS zabierze nas na poszukiwaniu słowiańskiej melancholii. Muzycy skoncentrowali się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej, jednocześnie zastanawiając się nad współczesną duchową kondycją Polaków. Inspiracją dla tego albumu jest przede wszystkim enigmatyczna “słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. Ich jazz to próba kontaktu ze światem bezpowrotnie i brutalnie utraconej kultury, która przez brak bogactwa źródeł nigdy nie zostanie już dokładnie zbadana. Zespół zabierze nas do lasów i na pola gdzie spotykamy demony, będziemy wspinać się nad mglistą i wiecznie mokrą świętą górę (Ślęża), by ostatecznie oddać się rytualnemu Przywitaniu Słońca.

Koncerty rozpoczną się o godz. 19.00, streaming online w dniu wydarzenia. Więcej na: www.mik.waw.pl

Źródło: inf. prasowa

Fot. gł. Dolo IglesiasUnsplash