Dwa październikowe koncerty w ramach XVII edycji festiwalu Mazowsze w Koronie zadedykowane będą światowej sławy włoskiemu kompozytorowi i dyrygentowi – Ennio Morricone.

11 października o godz. 19:00 w Pruszkowie i 25 października o godz. 18:00 w Szydłowcu usłyszymy słynne dzieła Ennio Morricone w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz wybitnych solistów. Organizatorami cyklu są Mazowiecki Instytut Kultury, a także lokalni partnerzy z terenu województwa mazowieckiego.

Repertuar i artyści

 

Koncerty w Pruszkowie i w Szydłowcu odbędą się w ważnych dla tych miast zabytkach architektury. W Pruszkowie będzie to kościół św. Kazimierza, a w Szydłowcu zabytkowy kościół św. Zygmunta. Słynne dzieła Ennio Morricone zabrzmią w wykonaniu wybitnych artystów.

W koncertach wystąpią: Magdalena Schabowska-Krawczyk (sopran), Joanna Monachowicz (obój i rożek angielski), Witold Lewicki (harmonijka ustna), Maria Lewicka (flet poprzeczny, flet altowy, flet piccolo) i Danuta Kojro-Pawulska (instrument klawiszowy).

Zabrzmią przede wszystkim tematy z filmów, m.in. Karol. Człowiek, który został papieżem w reż. Giacomo Battiato, Misja w reż. Rolanda Joffe , Dawno temu w Ameryce w reż. Sergia Leone, Pewnego razu na Dzikim Zachodzie w reż. Sergia Leone, Kino Paradiso w reż. Giuseppe Tornatore, Za garść dolarów w reż. Sergia, Leon Zawodowiec w reż. Georgesa Lautnera, Magdalena w reż. Jerzego Kawalerowicza. Na zakończenie koncertu artyści wykonają temat Wojciecha Kilara z filmu Krzysztofa Zanussiego Z dalekiego kraju. Wykonanie tego utworu jest przede wszystkim hołdem dla wielkiego Polaka. Kreśli historię życia Karola Wojtyły na tle historycznych wydarzeń.

Ulubieniec polskiej publiczności

Ennio Morricone jest autorem muzyki do ponad 500 filmów. Artysta był laureatem wielu nagród za muzykę: Złotego Globu za film Misja, nagród BAFTA za najlepszą muzykę w filmach: Dawno temu w Ameryce, Misja, Nietykalni i Cinema Paradiso. W 2007 roku otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości przyznanego przez Amerykańską Akademię Filmową. Ennio Morricone wielokrotnie odwiedzał Polskę. Dyrygował orkiestrami w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie. Jego koncerty cieszyły się przede wszystkim ogromną popularnością wśród polskiej publiczności. Zmarł w lipcu br. w Rzymie.

Mazowsze w Koronie jest projektem Mazowieckiego Instytutu Kultury, współorganizowanym z partnerami z terenu województwa mazowieckiego. Ideą cyklu od samego początku jest prezentacja szczególnego, pieczołowicie dobranego repertuaru w wykonaniu wybitnych artystów. Koncerty odbywają się przede wszystkim w zabytkach architektury Mazowsza. W ciągu szesnastu dotychczasowych edycji odbyło się ponad 170 koncertów symfonicznych i kameralnych. Udział w nich wzięli przede wszystkim wybitni soliści i czołowe polskie zespoły muzyki dawnej.  Wystąpiły także zespoły kameralne, znakomite orkiestry symfoniczne i kameralne oraz chóry.

Udział w koncertach jest bezpłatny. W związku z występowaniem stanu epidemii uczestnicy wydarzeń artystycznych i rozrywkowych są zobowiązani przede wszystkim do przestrzegania rozporządzeń Rady Ministrów w zakresie zachowania dystansu społecznego.

Źródło: Mazowiecki Instytut Kultury

Fot. gł. Ioana Sasu /Pixabay