Szukasz pomysłu na nową pasję? A może chcesz spróbować swoich sił w toczeniu naczyń z gliny na kole? Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza do otwartej ponownie pracowni ceramicznej na warsztaty!

Pod okiem doświadczonych i uznanych ceramików będzie można przede wszystkim poznać tajniki ich pracy, a także z pewnością dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat regionalnych wyrobów z gliny. Dwugodzinne warsztaty przeznaczone są dla początkujących dorosłych. Na najbliższe warsztaty Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza 10 i 24 października w dwóch grupach: o godz. 11.00 i o godz. 15.00.

Jak to działa?

Każdego miesiąca pracownię przejmie pod opiekę jeden z zaproszonych przez Muzeum ceramików. Spotkania odbywają się dwukrotnie: pierwsze zajęcia poświęcone są toczeniu lub lepieniu z gliny, zaś drugie – szkliwieniu i wykańczaniu gotowych form.

Październikowe inspiracje

Inspiracją dla październikowych zajęć będzie ceramika z Rędocina – wsi położonej na ziemi świętokrzyskiej. Wytwarzano tam przede wszystkim naczynia na potrzeby wiejskiego gospodarstwa: garnki, dzbany, misy zdobione rytem, liniami prostymi i falistymi oraz szkliwami w różnych odcieniach żółci, brązów i zieleni. Podczas zajęć będzie można z pewnością nauczyć się podstaw toczenia na nowoczesnych kołach garncarskich.

Warsztaty będzie prowadził Robert Jehn-Olszewski. Podstaw garncarstwa uczył się przede wszystkim warsztacie garncarskim Edmunda i Bolesława Piechowskich w Czarnej Wsi Kościelnej na Podlasiu. Obecnie prowadzi rodzinną firmę „Jehn Ceramika”. Inspiruje się przede wszystkim tradycyjną ceramiką ludową, ale także nowoczesnym wzornictwem. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu „Garncarstwo i rzeźba ceramiczna” zorganizowanym przez Fundację Cepelia w 1998 roku.

Zapisy na stronie Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Pracownia i jej wyposażenie powstała dzięki najnowszej inwestycji w PME współfinansowanej przez Unię Europejską w ramach VIII osi priorytetowej Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Źródło: mat. prasowe PME

Fot. P. Walczak, PME

Zdjęcie tytułowe: marcelkessler / Pixabay