Miała być polsko-czeska wiosna. Ale nie było wiosny. Zaczynamy więc polsko-czeską jesień, licząc na to, że będzie jesień… Ale nawet jeśli odwołają jesień – będzie literatura. Polska i czeska – najlepsza.

Czy Czesi wciąż się śmieją? Takie pytanie z pewnością niejednokrotnie zadają sobie polscy odbiorcy czeskich książek.

Tych, którzy chcieliby usłyszeć wyczerpującą odpowiedź, zapraszamy w październiku na festiwal Polsko-Czeska Jesień Literatury do Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie, na rozmowę o fenomenie czeskiego poczucia humoru. A wezmą w niej udział przede wszystkim jedni z najlepszych znawców tematów czeskich w Polsce – czołowy polski czechofil Mariusz Szczygieł, i autor książki Szwejkowie i Don Kiochoci – Leszek Engelking.

To jedni z wielu gości, jacy pojawią się na polsko-czeskim festiwalu, który powstał z inicjatywy Mazowieckiego Instytutu Kultury przy współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie oraz wielu innych partnerów.

“Koniec” jako lejtmotyw festiwalu

Bogata i różnorodna tematyka spotkań z pewnością zainteresuje wielu, ale nie będzie jednak ona tak lekka, jak mogłoby się wydawać. Lejtmotywem programu 2020, jak się okazało bardzo na czasie, jest bowiem zagadnienie „końca”. Przede wszystkim zastanowimy się, wspólnie z naszymi gośćmi, czy mamy do czynienia z końcem pewnej epoki i świata, jaki znamy, czy z końcem pewnej narracji. Na rozmowy o końcu, ale także o jazzie, poezji, czeskim i polskim humorze, zapraszamy tej jesieni przede wszystkim wszystkich miłośników czeskiej i polskiej literatury, a także tych, którzy chcą o nich wiedzieć coś więcej.

Czescy autorzy

Z Czech, na spotkania z polską publicznością, przyjadą autorzy popularnych i nagradzanych książek, a wśród nich: Petra Soukupová, której towarzyszyć będzie jej polska wydawczyni Julia Różewicz; Josef Formánek, autor głośnej książki Mówić prawdę, określanej przez jej tłumacza Andrzeja Jagodzińskiego kroniką szaleństwa XX wieku, jak również, co może zdziwić niektórych, poeci – Petr Borkovec i Marie Iljašenko – nominowana do Magnesia Litera, jednej z najważniejszych nagród literackich w Czechach.

Polscy pisarze

Zgodnie z ideą festiwalu Polsko-Czeska Jesień Literatury w rozmowach wezmą udział także polscy pisarze, będą to m.in. Mikołaj Łoziński i Monika Sznajderman. W cyklu Mistrzowie przypominamy, jak co roku, przede wszystkim wybitnych czeskich twórców. Bohaterem edycji jesiennej 2020 jest autor słynnego Inżyniera ludzkich duszJosef Škvorecki, któremu zostanie poświęcony wieczór literacko-muzyczny. Wystąpią podczas niego legendarni muzycy jazzowi z Polski i Czech – Leszek Żądło (saksofon) i Emil Viklický (fortepian).

Program festiwalu

1 PAŹDZIERNIKA, CZWARTEK/ Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12
19.00 – Białe zwierzęta są bardzo często głuche
Spotkanie z pisarką IVANĄ MYŠKOVĄ

14 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA/ Faktyczny Dom Kultury , Gałczyńskiego 12
19.00 – Literatura na Świecie. AHOJ!
Wieczór czeskiej poezji. Rozmowa z poetami: PETREM BORKOVCEM i MARIE ILJAŠENKO

21 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA/ Czeskie Centrum, Aleja Róż 16
18.00 – Kronika szaleństwa XX wieku
Spotkanie z czeskim pisarzem JOSEFEM FORMÁNKIEM, autorem książki Mówić prawdę

27 PAŹDZIERNIKA, WTOREK / Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
19.00 – Polish-Czech Jazz Connection
LESZEK ŻĄDŁO i EMIL VIKLICKÝ – koncert i premiera książki Gorzki świat Josefa Škvoreckiego

EMIL VIKLICKÝ  / LESZEK ŻĄDŁO / fot. ze strony organizatora festiwalu Polsko-Czeska Jesień Literatury

3 LISTOPADA, WTOREK/ Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
19.00 – Kto się śmieje, pokazuje zęby
O fenomenie czeskiego humoru rozmawiają LESZEK ENGELKING – autor książki Szwejkowie i Don Kichoci (Wydawnictwo Officyna) i MARIUSZ SZCZYGIEŁ – pisarz, felietonista i wydawca.

9 LISTOPADA, PONIEDZIAŁEK/ Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
19.00 – Koniec rodziny?
Spotkanie z pisarzem MIKOŁAJEM ŁOZIŃSKIM, autorem publikacji: Stramer i Książka oraz jego tłumaczką LENKĄ KUHAR DAŇHELOVĄ

24 LISTOPADA, WTOREK/ Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12
19.00 – Zniknąć, najlepiej dla wszystkich
Spotkanie z czeską pisarką, scenarzystką PETRĄ SOUKUPOVĄ i polską wydawczynią oraz tłumaczką jej książek JULIĄ RÓŻEWICZ

27 LISTOPADA, PIĄTEK/ Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
19.00 – Pusty las, życie na końcu świata
Spotkanie autorskie z polską pisarką i wydawczynią MONIKĄ SZNAJDERMAN.

MONIKA SZNAJDERMAN / fot. ze strony organizatora festiwalu Polsko-Czeska Jesień Literatury

Szczegółowy program festiwalu Polsko-Czeska Jesień Literatury na stronie organizatora.

W związku z występowaniem stanu epidemii uczestnicy festiwalu są zobowiązani do przestrzegania rozporządzeń w zakresie zachowania dystansu społecznego. Dotyczy to przede wszystkim obowiązku zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk przy wejściu do obiektu.

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Czeskie Centrum Warszawa

Źródło: Mazowiecki Instytut Kultury