Tatuaże znane są ludzkości już od czasów starożytnych. Wtedy miały znaczenie rytualne. Dziś są uznawane za ozdobę, wyrażenie siebie i swoich upodobań. Przeczytaj, o czym warto wiedzieć przed zrobieniem pierwszego tatuażu. A może już masz pierwszy wzór? To chętnie zaskoczę Cię kilkoma ciekawostkami.

Historia

O trwałym ozdabianiu ciała przeczytać można już w Starym Testamencie. Co prawda, wykonywane to było niehigienicznymi igłami i powody takiego zachowania były zupełnie inny niż dziś. Niegdyś tatuaż był rytuałem. Starożytne plemiona Brytanii tatuowały głowy na niebiesko. Dakowie znakowali niewolników, a Trakowie dzieci z szanownych rodzin. Rzymianie nanosili tatuaże skazańcom zazwyczaj na twarz. Jednak samo słowo, wywodzi się od samoańskiego „tatau”. Później dziary zaczęły być utożsamiane głównie ze światem przestępczym. Dziś stały się normalną ozdobą i nie wzbudzają większych emocji.

Wykonywanie tatuażu

Tatuaż powinien wykonywać specjalista. Najważniejsza jest higiena i sterylność. Przed wykonaniem “dziary” warto przeprowadzić krótki wywiad, poczytać opinie o danym salonie. Zwróć uwagę na czystość w pomieszczeniach i używane akcesoria. Sprzęt powinien być jednorazowy (igły i pojemniczki na tusz). A osoba wykonująca bezwzględnie powinna mieć jednorazowe rękawiczki. Przy szukaniu odpowiedniego salonu, warto zwrócić uwagę czy jesteś w stanie szybko porozumieć się z osobą wykonującą tatuaż. To jej powierzysz swoje ciało na kilkadziesiąt minut, więc musisz jej ufać. Profesjonalne, ceniące się studia mają zazwyczaj bardzo odległe terminy. Dlatego musisz wykazać się cierpliwością.

Przed pójściem do salonu zastanów się dwa razy nad swoją decyzją. Jeśli boisz się bólu, to powiedz o tym tatuażyście, ale nigdy nie nakładaj maści przeciwbólowej na własną odpowiedzialność. Niewiele ona złagodzi ból, a przysporzy problem np. z prawidłowym rozlewaniem się tuszu pod skórą. Tak samo przed zabiegiem nie opalaj się, nie przyjmuj leków rozrzedzających krew ani nie pij alkoholu! Przez kilkanaście dni po wykonaniu usługi musicie dbać o tatuaż szczególnie mocno. Codziennie smarować go specjalnymi kremami. Samo gojenie się rany trwa 2-3 tygodnie. Wzór stanie się gładki i matowy po ok. 3 miesiącach.

Rodzaje tatuaży

American Academy of Dermatology wyróżnia 5 rodzajów tatuaży. Pierwszym z nich jest tatuaż traumatyczny, inaczej zwany naturalnym. Powstał on zazwyczaj na skutek urazu lub rany o drogę asfaltową, pył węglowy lub grafit. Drugim rodzajem jest amatorski. Tutaj chyba nie trzeba wyjaśniać. Zdecydowanie odradzam taką formę. Trzecim, jest profesjonalny, wykonany w salonie przez wyspecjalizowaną osobę. Może być też permanentny, czyli kosmetyczny. Ten rodzaj na pewno zna niejedna kobieta. Ostatnim rodzajem jest tatuaż medyczny, stosowany np. przy problemach z pigmentacją skóry. Pamiętaj, że tatuażu ciężko się pozbyć. Jedyną skuteczną metodą jest laser. Inne sposoby też możesz znaleźć w Internecie, jednak nie przyniosą one oczekiwanego efektu.

Tatuaż tymczasowy

Biotatuaż w zależności jak został wykonany, może utrzymywać się miesiąc, rok, czy nawet 3 lata. Wykonuje się je tak jak zwykłe dziary za pomocą igły, jednak wpuszcza się rozpuszczalny barwnik. Profesjonalni tatuatorzy nie polecają takiej formy, ponieważ barwnik nigdy nie wchłonie się w całości, co może zostawić przebarwienia i plamy. Alternatywnym rozwiązaniem może być wzór wykonany z henny. Nazywa się go mehendi i utrzymuje się na skórze ok. 2-3 tygodni. Jest to hinduski zwyczaj dekorowania ciała.

Kilka ciekawostek

W Stanach Zjednoczonych popularny staje się tatuaż na zębach, czyli dentotatuaż. Prekursorem jest Steve Heward, który wykonuje takie zabiegi w swojej klinice w Salt Lake City.

W roku 2012 po raz pierwszy odnotowano, że więcej tatuaży wykonały kobiety, niż mężczyźni.

Za najbogatszego tatuażystę na świecie uznaje się Scotta Campbell’a. Pracuje on głównie w weekendy, a godzinę swojej pracy wycenia na ok. 1000 dolarów.

Betty Broadbent była pierwszą wytatuowaną kobietą, którą pokazano na ekranach telewizorów. Urodziła się w 1909 r. i była posiadaczką ok. 565 wzorów.

Wiesz, kto jest uznany za najbardziej wytatuowaną osobę na świecie? Jest to Lucky Diamond Rich. Jego ciało jest w całości pokryte tuszem.

W 1890r. sławna stała się Nora Hildebrant, ponieważ jako pierwsza pokazała swoje tatuaże na arenie cyrkowej. Na pewno wzbudzała ogromną sensację.

Tatuaż może być też medyczny. Doceniły go kobiety po rekonstrukcji piersi, gdzie nie zawsze jest możliwe odzyskanie własnych sutków. Tutaj na ratunek idą po prostu wytatuowane sutki.

A domyślasz się, ile dziar może wykonać jedna osoba w ciągu 24 godzin? Robbie Koch wykonał ich 577 na ciałach ochotników w ciągu doby. Został uznany za najbardziej płodnego tatuażystę na świecie.

photo: unsplash.com