Któż nie zna Coco Chanel? Wczoraj, 3 maja 2019r., w paryskim Grand Palais, odbył się pokaz Chanel Resort 2020 prezentujący kolekcję Cruiser 2020. Był to pierwszy pokaz Chanel po śmierci Karla Lagerfelda. Dyrektor kreatywną domu mody Chanel została Virginie Viard. Mimo wieloletniej współpracy z Karlem, była to jej pierwsza linia ubrań. Czy udana? To musi ocenić każdy samodzielnie.

Miejsce

Virginie Viard zamieniła ogromną halę wystawową w dworzec kolejowy. Modelki jako wybieg miały peron wzdłuż torów, a goście siedzieli na staroświeckich ławkach. Scenografia ewidentnie przypominała dworzec w Beaux-Arts. Nawiązała w ten sposób do lat młodości Coco, która w tym miejscu spotykała się ze swoim ukochanym.

Styl Viard

Viard zdecydowanie chciała oddać hołd Lagerfeldowi i nie zmieniła podstawowego stylu ubrań. Współpracuje ona z Chanel od 1987r. Zarówno dla Karla, jak i całego atelier zawsze była ważną osobą. Pojawiły się typowe dla Chanel tweedowe marynarki, wiele garsonek, sukienki w stylu „mała czarna”, czy żakiety pospinane w talii. Stroje stylem przypominały ubrania z lat 20. Wiele osób zauważyło, że projekty Viard są bardziej kobiece. Od siebie dodała kilka sportowych elementów oraz dziewczęce kokardy i landrynkowe kolory. Jednak pojawiły się też mocne kolory jak purpura czy karmin. Kobiece detale ukazały się też w falbanach czy kwiatowych wzorach.

Co może być hitem?

Chwalono głównie torebki, które mogą okazać się hitem. Viard postawiła na wygodne listonoszki i pikowane aktówki. Wiele razy powtarzały się perły – symbol kobiecości. Uwagę zwracają również czarne usta modelek. Wiele z nich projektantka ubrała w legginsy, które nadają sportowego stylu. W oczy rzuciły się też buty w kontrastujących kolorach. Czerwono-czarne lub biało-czarne czółenka i buty na cyrkoniowym słupku wiodły prym. W pierwszym rzędzie oczywiście nie mogło zabraknąć gwiazd. W Grand Palais pojawiły się m.in. Claudia Schiffer, Keira Knightley, Ali MacGraw czy Charlotte Cardin. Na pokazie przedstawiono 79 strojów. Każdy z nich nawiązywał do poprzednich kolekcji Chanel. Hołdem dla Karla była długa czarna sukienka w kształcie tuby z zapinanym pod szyją kołnierzykiem., którą prezentowała polska modelka – Ola Rudnicka.

photo: pixabay.com