Każda rocznica ślubu ma swoją nazwę i symbolikę. Nazwy nawiązują do długości i trwałości małżeństwa. Im dłużej jesteśmy w związku małżeńskim, tym staje się on mocniejszy.
Warto zwrócić uwagę na to, że różna jest podstawa nazw. Część nazw odwołuje się do trwałości materiału, do jego wytrzymałości na warunki zewnętrzne (rocznica żelazna, stalowa, kamienna, spiżowa), część związana jest ze szlachetnością materiału (rocznica diamentowa, szmaragdowa lub platynowa, kości słoniowej), część z jego delikatnością (rocznica papierowa, kwiatowa, jedwabna, koronkowa), a część z jego długą żywotnością, niezniszczalnością (rocznica dębowa). Analizie symboliki nazw można by poświęcić osobny artykuł. Tutaj skupmy się na różnorodności nazw, bo nie zawsze uświadamiamy sobie ich bogactwo i wielu z nich po prostu nie znamy.
Jakie mamy nazwy rocznic ślubu?

Rocznice ślubu od 1 do 15 – mają osobne nazwy co roku:
- 1 rocznica ślubu – papierowa
- 2 rocznica ślubu – bawełniana
- 3 rocznica ślubu – skórzana
- 4 rocznica ślubu – kwiatowa lub owocowa
- 5 rocznica ślubu – drewniana
- 6 rocznica ślubu – cukrowa
- 7 rocznica ślubu – wełniana
- 8 rocznica ślubu – spiżowa, brązowa lub blaszana
- 9 rocznica ślubu – gliniana lub generalska
- 10 rocznica ślubu – cynowa lub aluminiowa
- 11 rocznica ślubu – stalowa
- 12 rocznica ślubu – płócienna, jedwabna lub lniana
- 13 rocznica ślubu – koronkowa
- 14 rocznica ślubu – kości słoniowej
- 15 rocznica ślubu – kryształowa

Powyżej 15 rocznicy nazwy rocznic – posiadają określenia w cyklu co pięć lat:
- 20 rocznica ślubu – porcelanowa
- 25 rocznica ślubu – srebrna
- 30 rocznica ślubu -perłowa
- 35 rocznica ślubu -koralowa
- 40 rocznica ślubu – rubinowa
- 45 rocznica ślubu – szafirowa
- 50 rocznica ślubu – złota- tzw. złote gody
- 55 rocznica ślubu – szmaragdowa lub platynowa

Najrzadziej spotykane nazwy rocznic ślubu – małżeństwa z najdłuższym stażem:
- 60 rocznica ślubu – diamentowa
- 65 rocznica ślubu – żelazna
- 70 rocznica ślubu – kamienna
- 75 rocznica ślubu – brylantowa
- 80 rocznica ślubu – dębowa
Kto wymyślił te wszystkie nazwy?
Zostały one nadane w 1922 roku przez Emily Post. Była to amerykańska autorka, która specjalizowała się w etykiecie. To ona wymyśliła pierwsze osiem nazw dla 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 i 75 rocznicy. Kolejne nazwy zostały nadane 15 lat później przez związek Jubilerów Amerykańskich (co do pewnego stopnia tłumaczy odwołania do kamieni szlachetnych i drogocennych kruszców).
Czy każda rocznica ślubu powinna być dla nas tak samo ważna?
Oczywiście, że tak. Powinniśmy celebrować co roku to wspaniałe wydarzenie. Pierwsza rocznica zwana Papierową będzie dla nas szczególnie ważna, ponieważ nie dość, że będzie pierwsza, to nasze wspomnienia z wesela będą jeszcze bardzo świeże. Z pewnością większość z was będzie chciała świętować ją w uroczysty sposób w gronie rodziny lub najbliższych przyjaciół. Nazwa odwołuje się do cech papieru, który jest materiałem delikatnym, łatwo ulegającym zniszczeniu. Pokazuje, że nasze uczucia, podobnie jak papier, mogą się wypalić, mogą nie wytrzymać próby czasu w konfrontacji z przeciwnościami dnia codziennego.
A co z kolejnymi rocznicami?
Następną ważną rocznicą, którą zazwyczaj świętują małżeństwa, jest 10 rocznica ślubu zwana Cynową lub Aluminiową. Kolejnymi ważnymi rocznicami dla małżeństw z dłuższym stażem są tzw. Srebrne Gody, czyli 25 rocznica oraz Złote Gody, czyli 50 rocznica. Bardzo często z tej okazji małżeństwa odnawiają swoją przysięgę w kościele lub w urzędzie stanu cywilnego.
Prawdziwe, drogocenne uczucia powstają dopiero w okolicach 40 rocznicy ślubu – tzw. Rubinowa rocznica, 45 – Szafirowa, 50 – Złota. Tak długie staże małżeńskie mają udowadniać, że prawdziwa miłość istnieje; takie małżeństwa stają się wzorem do naśladowania.