Znalezienie i zamówienie tortu weselnego to nie lada wyzwanie – trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Szczególnie ważne jest, aby tort zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kiedy powinniśmy złożyć zamówienie ?

Tort weselny najlepiej zamówić około 4-5 miesięcy przed ślubem. Warto zrobić to wcześniej, zwłaszcza w sezonie ślubnym czyli w okresie od maja do września,  ze względu na napięte terminy cukierni.

Jak wybrać najlepszą cukiernię?

W pierwszej kolejności należy zrobić research cukierni w okolicy. Można także popytać znajomych, którzy już przygotowania do ślubu mają za sobą.  Przypomnijcie sobie, na którym weselu tort weselny smakował Wam najbardziej i zrobił na Was największe wrażenie. Można także poszukać opinii na różnych forach ślubnych – z doświadczenia wiem, że tam również można znaleźć coś ciekawego. Gdy już wybierzecie 2-3 cukiernie, które najbardziej Wam odpowiadają, umówcie się na spotkanie, podczas którego będziecie mogli zadawać pytania oraz popróbować różnych rodzajów tortów.  Podczas spotkania możecie również poproście o portfolio ze zdjęciami tortów. Coraz częściej można spotkać się z taka forma promocji cukierni. Dzięki portfolio możecie zobaczyć co dana cukiernia może wam zaproponować. Najważniejszą kwestią jest dostawa – zapytajcie czy dostarczają tort na miejsce wesela, jakie są koszty transportu i czy posiadają samochody z chłodziarką, żeby tort dojechał w jednym kawałku.

Pamiętajcie, że sprawdzone i polecone miejsca przez rodzinę czy znajomych okazują się jednak najlepszym wyborem.

Ile potrzebujemy tortu?

Na początku powinniście już mniej więcej wiedzieć ilu będziecie mieć gości. Ogólna zasada mówi, że na jednego gościa weselnego przypada około 100 g tortu. Na tej podstawie będziecie w stanie obliczyć ile kilogramów toru zamówić. Watro jednak zamówić o 1-1,5kg więcej na np.: „dokładki” albo, gdyby ktoś z waszych gości poprosił o tort na wynos.

 

Photo by Food Photographer | Jennifer Pallian on Unsplash

Jakie mamy rodzaje tortów?

Zacznijmy na początku od KSZTAŁTU. Tort może być kwadratowy, okrągły lub przyjąć dowolnie wybrany przez was kształt. Miejcie jednak na uwadze to, że im bardziej jest on nietypowy tym jego cena będzie wyższa. Jeśli chodzi o rodzaj tortów to wyróżniamy:

  • Tort piramida – w podstawie jest to kwadrat, wielopiętrowy, bez stelaża.
  • Tort na stelażu – składa się on z kilku pojedynczych tortów, które ustawiane są na specjalnym stelażu.
  • Tort na lustrze – jak sama nazwa wskazuje, tort po prostu leży na lustrzanej powierzchni.
Photo by Alexandra Gornago on Unsplash

Kolejnym punktem jest SMAK tortu. Tu oczywiście możliwości wyboru jest bardzo wiele. „Wiele” czyli pojawia się kolejny problem, ponieważ przy wyborze nie powinniśmy kierować się wyłącznie własnymi preferencjami. Jak wiadomo, nie dogodzimy  wszystkim gościom, dlatego proponuję wybrać neutralny smak tortu np. śmietankowo – truskawkowy przekładany czekoladowym biszkoptem.

STYL tortu powinien być dopasowany do tematu przewodniego wesela. Jeśli planujecie wesele w stylu np.: „marynarskim, boho czy vintage”  to tort również powinien do niego nawiązywać. Jeśli wszystko zachowane będzie w jednej tonacji to uwierzcie mi, wszyscy wasi goście będą pod dużym wrażeniem. Wszystkie detale powinny być ze sobą spójne.

Photo by Ben Konfrst on Unsplash

DEKORACJA – kiedyś popularne były figurki Pary Młodej, stawiane na szczycie tortu. Obecnie jednak odchodzi się od nich. W modzie są teraz TOPPERY, które robione są na zamówienie. Toppery są to laserowo wycinane, zazwyczaj drewniane, elementy dekoracji, umieszczane na szczycie tortu. Mogą one przyjąć różne kształty np. napisy (wasze imiona). Jeśli jednak to nie pasuje do charakteru waszego wesela i wolicie być bardziej tradycyjni, proponuję dekorację ze świeżych kwiatów lub sezonowych owoców.

Kiedy powinniście zaserwować tort weselny?

Tradycją jest, że tort podawany jest około północy, czyli zaraz po oczepinach. Ostatnio jednak Pary Młode odchodzą od tego zwyczaju. Bardzo często o tej porze część gości jest już nieobecna lub jest już tak najedzona, że nie ma ochoty na słodkości. Coraz częściej możemy spotkać się z serwowaniem tortu zaraz po drugim daniu, zamiast deseru. Wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem, ponieważ wtedy jeszcze na sali obecni są wszyscy goście.

Istotna jest również forma serwowania. Pamiętajcie, że tort stanowi część atrakcji weselnych – musi więc znajdować się w centralnym punkcie. Powinien być serwowany na osobnym, ładnie udekorowanym stoliku.