Planowanie  wesela nie jest łatwym wyzwaniem. Aby osiągnąć wymarzony efekt końcowy, trzeba się trochę natrudzić. Wszystko zależy również od tego, jak szybko chcecie zorganizować wesele.

Jeśli planujecie je z dwuletnim wyprzedzeniem, to spokojnie zorganizujecie wszystko, o czym marzycie. Jeśli natomiast planujecie wesele na pół roku wcześniej, to wtedy możecie napotkać przeszkody, np. dostępność sali, kwestie terminów podwykonawców. Przypomnę, że niektóre miejsca i podwykonawcy prowadzą zapisy na 2 lata do przodu!

Zacznijmy od początku. Kiedy nastąpi już ten szczęśliwy dzień i dostaniesz od swojego ukochanego mężczyzny ten piękny, wyjątkowy, wyczekany pierścionek, to znaczy, że czas przygotowywać się do wesela! W pierwszej kolejności powinniście zastanowić się, w jakim miesiącu chcielibyście wziąć ślub. Czy marzy Wam się słoneczny, upalny dzień, piękna złota jesień czy może raczej scenariusz jak z zimowej krainy? Pamiętajcie, że każda pora roku jest piękna, w zależności od tego co się komu bardziej podoba.  

Po wybraniu terminu powinniście wspólnie ustalić, jaki macie budżet na tę okoliczność, żeby później nie było rozczarowania; to na tym etapie powinno się mniej więcej oszacować liczbę gości. Po oszacowaniu budżetu i liczby gości przychodzi czas na kolejne przyjemności, czyli szukanie odpowiedniej sali – pamiętajcie, że nie zawsze w wybranym przez Was terminie sala będzie dostępna, więc musicie uzbroić się w cierpliwość i mieć świadomość, że niekoniecznie za pierwszym razem traficie na miejsce, które zrobi na Was wrażenie. Przed każdą wizytą powinniście zadzwonić do danego obiektu i umówić się na indywidualne spotkanie. Podczas takiego spotkania otrzymacie od menadżera obiektu ofertę weselną wraz z cennikiem. Po zgromadzeniu ofert i przeliczeniu wszystkiego będziecie już wiedzieć, na co możecie sobie pozwolić. 

Gdy zarezerwowaliście już obiekt i jesteście po podpisaniu umowy i wpłaceniu zaliczki czas rozejrzeć się za oprawą muzyczną. Czy będzie to DJ czy zespół – rzecz gustu. DJ odtworzy dla Was każdą piosenkę i każdy rodzaj muzyki. Zespół grający na żywo zazwyczaj ma określony repertuar i określony sposób wykonania, dlatego też warto przed podjęciem decyzji zobaczyć taki zespół, posłuchać jego utworów i ocenić, czy Wam się podoba czy też nie; jeśli nie, oczywiście szukamy dalej. 

Równolegle do muzyki możecie szukać fotografa/kamerzysty. Niektórzy rezygnują teraz z filmów i decydują się tylko na fotografa. Przy wyborze tego podwykonawcy trzeba przejrzeć dokładnie jego portfolio i urywki filmów, które wykonał. 

Po wyborze oprawy muzycznej i fotorelacji czas na trochę odpoczynku od jeżdżenia.

Photo by Morgan McDonald on Unsplash

Kolejnym etapem jest wybór papeterii i zaproszeń ślubnych.

Co wchodzi w skład takiej papeterii? 

  1. Save the date
  2. Plan rozmieszczenia stołów
  3. Numerki na stoły
  4. Winietki z nazwiskami gości
  5. Menu
  6. Karta drinków
  7. Informator
  8. Księga gości
  9. Pudełko na koperty
  10. Rejestracja samochodowa

Po wyborze pasującej do całej scenerii papeterii ślubnej i wyborze zaproszeń czas powoli zacząć rozglądać się za wymarzoną suknią ślubną – kolejna cenna uwaga, 

którą należy wziąć pod uwagę to ta, że w niektórych salonach sukien ślubnych na suknię czeka się od 6 do 9 miesięcy! 

Następnie można zacząć rozglądać się za obrączkami, samochodem, hotelem dla gości, jeśli jest taka potrzeba, oraz dodatkowymi atrakcjami weselnymi.

Photo by S O C I A L . C U T on Unsplash