Demakijaż jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Nasza skóra twarzy przez cały dzień, oprócz makijażu, nosi na sobie mnóstwo zanieczyszczeń, potu, sebum, bakterii. Demakijaż, czyli mechaniczne usunięcie z twarzy resztek kosmetyków i brudu, powinien być wykonywany bardzo starannie. Dzięki temu nasza cera odwdzięczy się pięknym wyglądem, a nie wypryskami czy zaskórnikami. Pytanie tylko, jak to zrobić prawidłowo?

Przede wszystkim powinien to być zabieg, na który poświęcimy trochę więcej czasu. Jest to podstawa pielęgnacji. Dzięki właściwie przygotowanej skórze, wszystkie substancje odżywcze z kremów, maseczek, peelingów lepiej się wchłoną i zadziałają. Taki zabieg najlepiej wykonać przed godziną 22, zanim zacznie się dobowy proces regeneracji skóry. Środków do demakijażu jest mnóstwo i tutaj każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Niektórzy wolą mleczka, które oprócz oczyszczenia natłuszczają. Jednak nie jest to dobre dla właścicieli tłustej cery. Można też użyć płynu micelarnego. Zawiera on w sobie drobne cząsteczki tzw. micele, które dokładnie rozpuszczają makijaż czy brud i łatwiej możemy go usunąć. Dla tych, którzy nie przepadają za płatkami kosmetycznymi są różnego rodzaju pianki czy żele. Je najlepiej nakładać na zwilżoną skórę i lekko masować. Ważne, aby zrobić to starannie, aż do czystego wacika. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu pamiętajmy o umyciu dłoni.

Od czego zacząć?

Demakijaż najlepiej zacząć od oczu. Używaj specjalnie przeznaczonych do tego kosmetyków. Skóra powiek i wokół oczu jest bardzo wrażliwa i o wiele cieńsza od skóry w innych miejscach twarzy. Dlatego zabieg ten musi być delikatny, aby nie podrażnić oczu. Jeśli masz makijaż wodoodporny warto użyć płynu dwufazowego. Zawiera on fazę wodną i olejową. Olejowa rozpuści tusz czy cień do powiek, a wodna to oczyści. Pamiętaj, że taki płyn trzeba wstrząsnąć przed użyciem, aby fazy dokładnie się wymieszały. Nie trzyj oczu, lecz najpierw przyłóż nasączony wacik na kilka sekund do powiek, aby rozpuścić brud, a później lekko przetrzyj. Nie należy mocno trzeć skóry, ponieważ przyczynia się to do powstawania zmarszczek. Zawsze przecieraj wacikiem od wewnętrznej części oka w kierunku skroni. Nie zapomnij o kącikach oczu.

Nawet jeśli nie malujesz się szminką czy pomadką warto też wykonać demakijaż ust. Nasącz płatek kosmetykiem do demakijażu, a później przecieraj twarz okrężnymi ruchami. Zwróć uwagę też na podbródek i linię włosów. Jeśli używasz żelu lub pianki, zwilż twarz i ręce i również okrężnymi ruchami masuj twarz. Później spłucz dokładnie wodą.

Kilka słów o toniku

Do mycia twarzy nigdy nie używaj zwykłego mydła. Ma ono odczyn zasadowy (pH 8), a nasza skóra ma zawsze pH 5,5, czyli odczyn kwaśny. Zwykła woda ma odczyn obojętny (pH 7). Wysokie pH przyczynia się do przesuszania skóry i do gorszego złuszczania naskórka. Co za tym idzie do rozmnażania bakterii, które powodują trądzik. Dlatego tak ważne przy demakijażu jest używanie tonika. Przede wszystkim przywraca on prawidłowe pH skóry. Dodatkowo łagodzi podrażnienia i ściąga pory. Usuwa też resztki zanieczyszczeń.

Tonik odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry oraz chroni przed utratą wody. Przyczynia się do ochrony przed bakteriami czy grzybami, które lubią się zasiedlać w naszej skórze. Tonik warto używać rano i wieczorem. Jeśli masz suchą skórę, zwróć uwagę, aby tonik nie zawierał alkoholu. Toniki do cery tłustej mają w składzie pudry, które na kilka godzin są w stanie utrzymać skórę matową, bez błyszczenia. Jeśli masz skórę skłonną do podrażnień, użyj toniku hipoalergicznego. Ma on działać przeciwzapalnie i łagodząco.

Jak używać peelingów?

Peeling należy używać 2 razy w tygodniu. Codzienne stosowanie może za bardzo uszkodzić naskórek. Zwróć uwagę na rodzaj peelingu. Mogą być gruboziarniste lub enzymatyczne. Peelingi z granulkami nałóż na zwilżoną skórę i delikatnie masuj. Później spłucz obficie wodą. Granulki te ścierają martwy naskórek i brud. Nigdy nie pocieraj takim peelingiem delikatnej skóry w okolicy oczu. Peeling enzymatyczny jest skierowany do osób z bardziej wrażliwą cerą. Wystarczy nałożyć go na twarz i zostawić na kilka minut, a potem spłukać. Bez pocierania czy masowania, ponieważ swoim składem rozpuszcza martwy naskórek. Czy warto używać peelingów? Warto, ponieważ regenerują wierzchnią warstwę naskórka, spłycają zmarszczy, przez co nasza twarz jest bardziej wygładzona i nabiera blasku. Po użyciu peelingu wszystkie kremy czy maseczki lepiej się wchłaniają. A masaż poprawia krążenie.

Dodatkowa higiena

Zastanawialiście się kiedyś jak często należy zmieniać ręczniki? Przede wszystkim każdy powinien mieć oddzielny ręcznik do twarzy. Ręcznik to doskonałe miejsce dla bakterii i drobnoustrojów, ponieważ często jest ciepły i wilgotny. Wydaje nam się, że wycieramy czyste ciało, więc ręcznik nie brudzi się tak szybko. Jednak nasza skóra nigdy nie jest sterylna, a to wszystko co zostanie na tkaninie może przyczyniać się do trądziku. Dlatego ważne, aby pomiędzy użyciami ręcznik dobrze wysuszyć i wymieniać co ok. 3 dni.

Jaki produkt wybrać do mojego rodzaju cery?

W drogeriach mamy cały wachlarz kosmetyków do demakijażu. Jeśli masz skórę suchą lepiej sprawdzi się mleczko czy śmietanka. Po usunięciu makijażu zostawiają skórę natłuszczoną, bez efektu ściągnięcia. Często zawierają w swoim składzie oleje roślinne, witaminy A i E lub kwas hialuronowy. Te wszystkie substancje przyczyniają się do nawilżenia skóry. Dla cery tłustej lepszy będzie żel lub pianka myjąca. Zawierają cynk i siarkę, które usuwają nadmiar sebum. Mają właściwości antybakteryjne i matujące. Płyny micelarne nadają się właściwie do każdego rodzaju cery. Dzięki micelom poradzi sobie z każdym makijażem. Nie zawiera dużych ilości konserwantów ani barwników, dlatego pasuje także do cery wrażliwej. Po płynie micelarnym nie ma konieczności używania toniku, ponieważ przywraca skórze lekko kwaśny odczyn.

Co raz częściej widuję chusteczki do demakijażu. Nasączone są one preparatem do usuwania makijażu i wystarczy przetrzeć nimi twarz. Jednak zbyt częste korzystanie z takiej formy przyczynić się może do powstawania zmarszczek, ponieważ zmuszeni jesteśmy trzeć naszą twarz. Dodatkowo może nam podrażniać skórę. Chusteczki mogą być przydatne w awaryjnych sytuacjach np. nagły wyjazd, a nie jako codzienna metoda demakijażu. Musimy dobrze poznać naszą skórę i jej potrzeby, aby wybrać odpowiedni kosmetyk. Każdemu pasuje inna forma demakijażu. Dlatego wybierzmy optymalną wersję dla siebie. Tutaj każdy powinien podejść indywidualnie. Jeśli masz skórę wrażliwą to zwracaj uwagę, aby kosmetyki nie zawierały konserwantów i barwników.

Niezależnie od rodzaju cery, środki do demakijażu nie powinny mieć w składzie alkoholu. Warto o tym pamiętać, jeśli chcesz mieć zdrową i piękną skórę. Podsumowując, prawidłowy demakijaż jest podstawą do dalszych zabiegów. Nie możemy traktować tej czynności po macoszemu, bo nasz organizm szybko da odpowiedź w postaci wyprysków i poszarzałej cery. Poświęćmy rano i wieczorem 2 minuty więcej, a zyskamy gładką, promienną twarz.

photo: unsplash.com