Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza od 19 września na wystawę o filozofii i sztuce dla dzieci od 4 do 104 lat.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie” otwierają wystawę ‘Eureka, czyli odkrywam!, która opowiada o filozofii poprzez dzieła sztuki współczesnej.
Inspiracją do stworzenia wystawy była obserwacja dziecięcego zachwytu nad codziennością. Uważność, z jaką młody człowiek poznaje świat, zmotywowała twórców wystawy do stworzenia koncepcji łączącej świat filozofii i sztuki współczesnej.

Filozofia zaczyna się od pytania

Naturalna ciekawość dzieci bliska jest działaniom filozofów − już od najmłodszych lat poznajemy świat przede wszystkim poprzez zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi.
Pomysł na wystawę pojawił się początkowo w Stowarzyszeniu „Z Siedzibą w Warszawie”. Wiemy o związkach filozofii ze sztuką. Stworzyliśmy wystawę, która w sposób kompleksowy łączy te dwie narracje. Chcieliśmy pokazać, że umiejętność zadawania pytań jest ważną kompetencją, którą warto rozwijać na każdym etapie swojego życia. Pytania i ciekawość filozoficzna jest podstawą rozumienia świata. To jakimi będziemy artystami czy etnografami w dużej mierze zależy od tego, jak ten świat nauczymy się badać i odbierać – tłumaczy Edyta Ołdak, prezeska Stowarzyszenia.

Co zobaczymy na wystawie?

Zwiedzając ekspozycję dowiemy się, czym jest filozofia, co jej zawdzięczamy, jaki jest jej język i narzędzia filozofa. Co to jest byt, arche, etyka oraz dobro, zło i inne filozoficzne zagadnienia, z którymi spotykamy się na co dzień. Poruszać będziemy również zagadnienia związane z budowaniem relacji, zrozumieniem zmysłów oraz uważnością na potrzeby innych.

Magda Żmijowska, Len, 2020

Na wystawie Eureka, czyli odkrywam! prezentowane będą dzieła współczesnych artystów wizualnych, stworzone specjalnie na potrzeby tego projektu. Zachęcą one odbiorców do interakcji, działania lub przemyśleń. Każda praca poddana będzie komentarzowi bliskiemu myśli Arystotelesa, Kartezjusza, Johna Locke’a i Ludwiga Wittgensteina oraz nieskończonej ilości interpretacji widzów. Filozofowie staną się dla nas przewodnikami po świecie sztuki.

Dla kogo jest ta wystawa?

Dzieła na wystawie dostosowano przede wszystkim do percepcji młodego widza i jego wnikliwej obserwacji. Dorosłego odbiorcę wprowadzają natomiast w stan refleksji nad światem. Wystawa rozbudzi w odbiorcach także chęć dociekliwego przyglądania się rzeczywistości.

Wystawa potrwa do 30.04.2021 r. Wstęp jest wolny.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1.
Więcej o wystawie i twórcach na stronie Muzeum Etnograficznego.