Ten weekend zapowiada się w wielu miejscach Polski niezwykle atrakcyjnie. W sobotę liczne placówki kulturalne zapraszają na Narodowe Czytanie “Balladyny”, w którym każdy może wziąć udział.

My natomiast proponujemy pięć innych wydarzeń. Będziemy zachwyceni, jeśli podzielicie się z nami wrażeniami z imprez, które rekomendujemy na ten pierwszy wrześniowy weekend. Dobrej zabawy!

6. edycja Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu”, weekend 4-6 września w Sopocie

Weekend w Sopocie upłynie pod hasłem fotografii.

Rok 2020 jest bardzo dziwny i trudny. Pandemia, która ogarnęła cały świat ma wielowymiarowy wpływ na to co dzieje się w naszym życiu. Na szczęście nie przeszkodziło to organizatorom jednego z najlepszych kulturalnych wydarzeń w Sopocie. W ten weekend Festiwal Fotografii zaprasza już po raz szósty!

Festiwal fotografii “W ramach Sopotu” i jego struktura musiały na bieżąco się zmieniać i adaptować do zaistniałych warunków. Jednym z głównych jego elementów tradycyjnie są przecież rezydencje. To w nich przede wszystkim zaproszeni artyści realizują na terenie Sopotu dowolnie wybrane przez siebie projekty fotograficzne. Rygory sanitarne znacznie ograniczyły możliwość wykonania tego zadania.

cezaryPhoto by Zosia Promińska

W tym roku do pracy twórczej w Sopocie organizatorzy zaprosili Martę Berens, Maksymiliana Rigamontiego i Piotra Zbierskiego, poza tym, swoje premierowe wystawy będą pokazywać Katarzyna Mirczak, Maciej Stępiński i Zosia Promińska, których prace również, do ostatniego momentu nabierały kierunku i kształtu.

mediumPhoto by Marta Berens

Tegoroczny festiwal będzie gościł dwóch artystów spoza Polski. Sergey Melitchenko z Ukrainy oraz Valentyn Odnoviun z Litwy zaprezentują swoje najnowsze wystawy oraz autorskie projekty wykonane w Sopocie w trakcie trwania festiwalu.
Ze wszystkimi artystami będzie można się spotkać również w czasie warsztatów. W programie festiwalu również wystawa Instagramersów, prezentacja nowinek technologicznych oraz sprzętu specjalistycznego dla fotografów.

Pełny program tegorocznej edycji festiwalu znajdziecie na stronie: www.wramachsopotu.pl. Organizatorom festiwalu dziękujemy za udostępnienie zdjęć.

 

Festiwal Łódź Czterech Kultur, weekend 4-6 września w Łodzi

W najbliższy weekend również najbardziej łódzki z łódzkich – Festiwal Łódź Czterech Kultur. Jest on kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Nawiązuje do czterech kultur, które wywarły wpływ na rozwój Łodzi. Na przestrzeni 18 lat zmieniały się koncepcje i zmieniała się formuła festiwalu. Mimo to jednego można być pewnym: nie ma w Łodzi drugiego tak rozpoznawalnego i jednocześnie tak łódzkiego wydarzenia, głęboko zakorzenionego w historii miasta.

Przede wszystkim warto zobaczyć muzyczne otwarcie z ukraińską nutą i poezją Janusza Różewicza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zapewne ciekawy będzie performens i pokaz na motywach „Nie ma” Mariusza Szczygła w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego i z udziałem autora. Organizatorzy zapraszają także na premierowe „Miejskie Ziółka” oraz pierwsze koncertowe wykonanie ścieżek dźwiękowych z filmów łódzkiej WFO na zakończenie festiwalu. I wiele, wiele innych….
Na wydarzenia festiwalowe obowiązują bilety. Ich ceny wahają się od 15 do 35 złotych. Ze względu na obostrzenia sanitarne liczba uczestników jest ograniczona.

Atrakcją dla uczestników i wyjściem naprzeciw potrzebie zachowania społecznego dystansu będą również dwa plenerowe koncerty w rzadko udostępnianym radiowym ogrodzie.

W programie są także wydarzenia bezpłatne, wymagające jedynie wcześniejszej rezerwacji: koncert klimatycznego niemieckiego multiinstrumentalisty Niklasa Paschburga; spacer szlakiem Łodzi, której nie ma; warsztaty taneczne Gaga / people z izraelską artystką Adi Weinberg i cyrkowe warsztaty dla dzieci oraz swingująca Potańcówka z Big Bandem Akademii Muzycznej w Parku Ocalałych. Bezpłatnie będzie można wziąć udział także w towarzyszącym FŁ4K performatywnym czytaniu dramatu Antoniego Czechowa „Płat-ON/OFF” w Teatrze Nowym.

Szczegółowy program festiwalu na stronie organizatora.

 

46. Święto Róży , weekend 4-6 września w Kutnie

W ten weekend Kutno świętuje swoją głęboko zakorzenioną tradycję różaną. Róża stała się symbolem Kutna, wszechobecnym zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w przydomowych ogródkach i ogrodach.
Tegoroczne 46. Święto Róży całkowicie różni się od dotychczasowych edycji z powodu pandemii. Konieczne było znaczące ograniczenie formuły Święta. Jednak to, co symboliczne i najważniejsze w każdym Święcie Róży pozostanie niezmienne.
Sercem święta pozostaje Ogólnopolska Wystawa Róż przygotowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Różanym oraz zaprzyjaźnionymi z Kutnem florystami. W tym roku odbędzie się w ogólnodostępnej przestrzeni Parku Traugutta. Swoje najpiękniejsze odmiany zaprezentują najlepsi producenci róż z całej Polski, którzy wezmą udział w Profesjonalnym Konkursie o Złotą Różę.

Nie zabraknie wyjątkowych aranżacji florystycznych w parku oraz zielonej strefy relaksu wokół willi dra Troczewskiego.

Wystawie towarzyszyć będą Plenerowe Targi Różane, w trakcie których będzie można nabyć sadzonki róż.

Więcej o wydarzeniu na stronie organizatora.

 

Piknik nad Odrą, weekend 5-6 września w Szczecinie

To niezwykłe wydarzenie z każdym rokiem gromadzi coraz więcej gości z różnych zakątków Polski i Europy. Ma przede wszystkim charakter rodzinnego festynu, który oferuje atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Powstają place zabaw, wesołe miasteczko, scena z występami muzycznymi i pokazami tanecznymi oraz jarmark.

Nieodłączną część Pikniku nad Odrą stanowią targi Market Tour. To idealna okazja, aby zebrać ofertę turystyczną i poznać nowe miejsca.

Regionalne smaki i ekologiczne produkty –to właśnie cechuje Aleję Produktów Tradycyjnych. Znajdziemy tu przede wszystkim miód z lokalnych pasiek, chleb na zakwasie, tradycyjne wędliny, ale także wina i nalewki z różnych regionów Polski. Wszystkie produkty są wysokiej jakości i zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

Z samego rana, w sobotę 5 września rozpocznie się Wielkie Gotowanie. W ogromnym garze warzyć się będzie 10 tysięcy porcji zupy, które rozdane zostaną wszystkim chętnym po godzinie 14:00. Co przygotują organizatorzy tym razem? Wspólnie z partnerem – Małopolską uczestnicy będą mogli spróbować przepysznej kwaśnicy!

Piknikowi od zawsze towarzyszą lokalni artyści, tym razem jednak czeka na Was cała alejka rękodzieła. Nie będą to jednak tylko rzeźby i obrazy, ale i sztuka użytkowa. Znajdą się tu także ubrania i dodatki, biżuteria, ceramika, zabawki oraz ekologiczna żywność.

Festiwal turystyczny nie może się obejść bez podróży kulinarnych. Poza lokalnymi smakami, w piknikowych alejkach staną także food trucki, czyli mistrzowie street foodu. Zjemy tu amerykańskie hamburgery, chińskie pierożki, meksykańskie burrito i azjatyckie curry. Nie zawiodą się również wegetarianie i weganie.

Polska biroturystyka przeżywa w ostatnich latach swój rozkwit, a turyści coraz chętniej odwiedzają lokalne browary i puby z piwem kraftowym. Strefa Browarów Rzemieślniczych podczas Pikniku nad Odrą to miejsce, gdzie przez dwa majowe dni sprzedawane są wysokiej jakości produkty browarnicze.

Szczegółowy program imprezy na stronie organizatora.

Mili – Gramy 2020 – Centrum Praskie Koneser, weekend 5-6 września w Warszawie

Dom Kultury Praga to jeden z naszych ulubionych organizatorów wydarzeń kulturalnych w Warszawie.

Pierwsza edycja Mili-Gramów odbyła się pod koniec lata 2019 r. W Muszli Koncertowej w Parku Praskim wystąpili Kwiat Jabłoni, Barbara Wrońska z gościnnym występem Katarzyny Nosowskiej oraz Sambor Dudziński.

Tegoroczne wydarzenie jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy zgodnie z przeprowadzonymi badaniami uczestnictwa warszawiaków w kulturze są zmęczeni i zabiegani. Wydarzenie „Mili-Gramy” jest propozycją na nietuzinkowy relaks w miłej przestrzeni przy dźwiękach muzyki.

Docelowo Mili-Gramy mają się stać wyjątkowym wydarzeniem muzycznym i na stałe zagościć w ofercie kulturalnej warszawskiej Pragi.
W sobotę wystąpią Kaśka Sochacka i Tęskno. W niedzielę – Jerz Igor, Blauka i Anita Lipnicka.

Koncerty poprowadzi Agnieszka Szydłowska. Wstęp wolny, ale obowiązuje rezerwacja biletów na stronie Domu Kultury Praga.

 

 

Title photo by Timon Studler on Unsplash