Boże Narodzenie kojarzy nam się nie tylko z chwilami spędzanymi z rodziną, ale również pysznymi daniami, które goszczą na naszym stole. Ten moment w roku wcale nie musi oznaczać nadmiernej konsumpcji i masowego wyrzucania jedzenia z „poświątecznych” talerzy. IKEA w zabawny sposób zachęca do podejmowania bardziej świadomych wyborów podczas Świąt.

W swojej najnowszej kampanii IKEA zwraca uwagę, że szczególnie dużo jedzenia przygotowanego na Boże Narodzenie marnuje się. Często nie jesteśmy w stanie zjeść wszystkiego, a pozostałości z talerza zazwyczaj lądują w koszu. Każdego roku w Polsce marnuje się aż 9 mln ton jedzenia. Nawet 53,75% z nas wyznaje, że wyrzuca głównie żywność gotową oraz niespożyte posiłki. Można temu jednak zapobiegać poprzez rozsądne kupowanie i odpowiednie przechowywanie niezjedzonych produktów spożywczych i potraw.

Dramatyczna historia z happy endem

Film opowiada historię małego chłopca, bawiącego się w zimowy dzień na śniegu, w tle rozbrzmiewa świąteczna muzyka. Potem jednak sprawy przybierają coraz dziwniejszy obrót. Z nieba zaczynają spadać potrawy i produkty spożywcze, które są w nienaturalnych, gigantycznych rozmiarach, w tym mandarynka. Owoc toczy się niczym wielka piłka, przed którą chłopiec próbuje uciekać. Ten zabieg ma podkreślić ogrom jedzenia marnowanego podczas świątecznych posiłków. Na samym końcu pojawia się proste rozwiązanie. Dowiadujemy się, że nadmiar przepysznych dań, zamiast trafić do kosza, może zostać dobrze wykorzystany. Wystarczy, że zapakujemy je do pojemników na żywność z serii IKEA 365+, aby przechować je na przykład na następny dzień.

Wierzymy, że dzięki naszej kampanii zainspirujemy ludzi do bardziej świadomego i rozważnego zastawiania świątecznych stołów i lepszego zaplanowania, jak poradzić sobie z tym, co na nich pozostaje. Oryginalnie pomysł kampanii pochodzi z rynku rosyjskiego. Zdecydowaliśmy się go zaadaptować w Polsce, jak tylko zobaczyliśmy ten film. W dobitny i zarazem zabawny sposób zwraca on uwagę na poważny problem wyrzucania żywności, szczególnie w czasie Świąt i podsuwa proste rozwiązanie z IKEA. W ten sposób możemy zachęcać Polaków do świadomego gospodarowania żywnością, nie tylko od święta i do wprowadzenia także w naszym codziennym życiu sposobów na jej niemarnowanie – mówi Agata Czachórska, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju IKEA Retail w Polsce.

Zero Waste nie tylko na Boże Narodzenie

Tegoroczna kampania na Boże Narodzenie wpisuje się w misję firmy. IKEA chce inspirować swoich klientów do prowadzenia bardziej zrównoważonego życia. Proponuje w swojej ofercie wiele produktów, umożliwiających racjonalne gospodarowanie jedzeniem, jak na przykład pojemniki pozwalające dłużej przechowywać pozostałości w lodówce. Dodatkowo IKEA od kilku lat szuka sposobów na ograniczenie marnowania żywności w swoich sklepach, między innymi przez program Food Waste Watcher. Jest to globalna inicjatywa Grupy IKEA mająca na celu redukcję odpadów żywnościowych na etapie przygotowania posiłków dla klientów. Od początku wprowadzenia systemu w 2017 roku udało się uratować 236 000 kg żywności, co daje łącznie 600 000 posiłków.

Aplikacja pomoże być nam eco friendly

Tym, którzy nie wiedzą, co mogliby zrobić, aby być bardziej przyjaznym środowisku, pomoże aplikacja IKEA Better Living, do pobrania na iOS i Android. Podpowiada ona proste, codzienne czynności, które wspierają prowadzenie zrównoważonego życia w domu. Wyłączanie monitora, branie krótszego prysznica czy naturalne suszenie prania stają się okazją do troski o planetę. Lista obejmuje w sumie ponad 70 aktywności. Do każdej dołączona jest informacja o korzyściach, jakie przynosi dla środowiska i naszego portfela. Aplikacja pozwala obserwować efekty swoich działań oraz współzawodniczyć z innymi o osiągnięcie najlepszego rezultatu.

Źródło: inf. prasowa IKEA