Zmiana – mówi się, że to jedyna pewna rzecz w życiu. Mówi się też, że prawdziwe cuda dzieją się tuż po przekroczeniu progu strefy komfortu. Zatem może warto podjąć decyzję o zmianie, lub chociaż zacząć o niej rozmawiać? Zachęcamy do przeczytania rozmowy z arteterapeutką Anną Sikorską, autorką programu rozwojowego technikami arteterapii oraz założycielką pierwszego w Polsce Centrum Arteterapii „SensArte”. Czy sztuka może pomóc w podejmowaniu decyzji o zmianie?

Życie w stylu “jakoś to będzie”

– Zmiana jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Niestety, ale ludzie z natury nie lubią zmian, ponieważ wiążą się ze wzmożonym stresem, niepewnością oraz zaburzeniem poczucia bezpieczeństwa. Każda zmiana zachodząca w życiu prywatnym lub zawodowym jest wyjściem poza bezpieczną strefę komfortu. Zwykle to metamorfoza, która skutkuje reorganizacją naszej codzienności – podkreśla Anna Sikorska, arteterapeutka.

Jednak jeśli myślisz o zmianie, prawdopodobnie nie pasuje Ci to, czego doświadczasz w aktualnej sytuacji życiowej. Niestety, emocje takie jak strach i niepewność często odwlekają poważną decyzję o zmianie. Warto mieć na uwadze, że decyzja o zmianie nierzadko pozwala doświadczyć nowej jakości życia, daje poczucie spełnienia, radości, spokoju, a także błogiej harmonii. Jak podkreśla Anna Sikorska, są to przejściowe emocje, które po czasie ustępują.

Czy Nowy Rok to dobry czas na podsumowania?

– Zawsze jest dobry czas na refleksję. Jednak, aby to zrobić, trzeba zwolnić i odnaleźć wewnętrzny spokój. Zalecam, aby robić to częściej niż raz w roku, zadając sobie proste pytanie: czy jestem zadowolona ze swojego życia? Jeśli nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć, to warto poświęcić czas i zastanowić się, zadając kilka kolejnych pytań. Czy moja praca daje mi satysfakcję, a mój partner mnie wspiera? Jak kontakt z ludźmi z pracy wpływa na moją energię?  Jestem przemęczona, zniechęcona do czegoś, a kolejny dzień jest tylko po to, aby znów z kimś walczyć lub czegoś unikać?

Anna Sikorska zmiana w życiu

– W procesie terapeutycznym często przeprowadzam ćwiczenie arteterapeutyczne, w którym zadaniem jest narysowanie własnej drogi. Klientki zarysowują obszary drogi do celu, do którego chcą zmierzać. Dodatkowo dorysowują symbole i elementy, które są dla nich ważne. Często podczas omówienia pracy okazuje się, że cel jest zupełnie inny niż ten pierwotnie zakładany. Czasem bywa też tak, że dróg wyboru jest wiele i wspólnie zastanawiamy się, którą z nich warto wybrać.

Nowy Rok to dobry początek, aby rozpoznać własne potrzeby i pomyśleć nad kierunkiem potrzebnej zmiany. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jest coś, co Cię w życiu uwiera i przeszkadza? Dlaczego potrzebujesz zmiany?

Zmiana, a strach przed nowym

– Na co dzień pracuję z kobietami, które potrafią precyzyjnie określić, co im nie pasuje w ich życiu, a jednak słowo zmiana w ogóle nie przychodzi im do głowy. Opowiadają o trudnych relacjach, kłótniach lub o przemęczeniu i stresowych sytuacjach, do których dochodzi w miejscu pracy. Chcą coś zmienić, ale zupełnie nie wiedzą, jak tę zmianę zrealizować i czy jest ona możliwa. Pomocna okazuje się wspólna rozmowa oraz określenie celów oraz niezbędnych kroków, które należy podjąć, aby zmianę wdrożyć w życie.

Podczas rozmowy często wracamy do przeszłości, ponieważ tam najczęściej kryją się chochliki szepczące do ucha: „nie dasz rady”, „nie uda ci się”, „jak możesz tak myśleć”, „twoje miejsce jest gdzieś indziej”. Zwykle te chochliki mają konkretne twarze, kształty i kolory. Podczas terapii rysujemy je i rozpoznajemy. Uporanie się z przeszłością oraz świadomość wpływu zasłyszanych słów ma właściwości uzdrawiające i odblokowujące energię, które dają siłę do zmiany – tłumaczy Anna Sikorska.

Myśl o zmianie, a brak działania

Jak wynika z badania CBOS z 2021 roku, prawie połowa badanych Polaków nie jest zadowolona ze swojego życia. – Uważam, że impas może być trampoliną do prawdziwej przemiany. Zmiana dla każdego z nas oznacza coś innego. Dla jednej osoby będzie to zmiana pracy lub pożegnanie z toksycznym związkiem. Natomiast dla innej zmiana to naprawa relacji z synem, przeprowadzka lub powrót na zdrową ścieżkę życia. W wielu przypadkach potężną pozytywną przemianę umożliwi umiejętne postawienie granic. Uważam, że sztuka jest skutecznym narzędziem do obserwowania myśli i emocji. Jest lustrem, w którym możesz się przejrzeć.  – dodaje arteterapetutka.

Człowiek z natury boi się tego, czego nie zna. Wewnętrzny lęk przed zmianą jest normalną i naturalną reakcją, która niestety może powstrzymywać przed działaniem. Co pomyślą inni? Jak zareagują na moją decyzję? Czy zaakceptują zmianę? Te pytania potrafią zadręczać. Warto pamiętać, że decyzja o zmianie może wpłynąć pozytywnie na Twoje życie, pozwolić otworzyć się na nowe i zupełnie nieznane.

Czy w nowym 2022 roku chcesz żyć w stylu jakoś to będzie”?

Brak czasu na własne potrzeby i przyjemności oraz uczucie przeciążenia doskwiera wielu z nas. Głównym powodem tej sytuacji jest życie w permanentnym pędzie. Często odkładamy rozwiązywanie problemów „do jutra”. Tyle, że „jutro” nie nadchodzi nigdy. Po pewnym czasie przyzwyczajasz się do modelu życia, w którym nie ma miejsca na rzeczy, o których marzysz. Czy na pewno chcesz żyć w stylu „jakoś to będzie” i „jutro to zrobię”?

Arterapia, czyli uzdrowienie przez sztukę

– Terapia sztuką, czyli arteterapia umożliwia poprawę jakości życia. Podczas terapii wykorzystuję techniki kreatywne: rysunek, malowanie, rzeźbienie, kolaż, a także ruch, muzykę i taniec. Rysunek to metafora do rozmowy i możliwość zwizualizowania i przyjrzenia się sobie. Tworzenie sztuki jest u osoby poddanej terapii językiem duszy i serca. Nie trzeba mieć zdolności artystycznych, bo to tylko metafora. Prawdziwe są odczucia i emocje, ponieważ tworząc realnie je odczuwasz. 

Ponadto w ramach arteterapii odbudowujemy siły psychiczne, których tak bardzo nam potrzeba, zwłaszcza teraz w dobie pandemii. Niezwykle ważna jest relacja między klientem a terapeutą. Relacja opierająca się o poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia, wysłuchanie i akceptację. Codziennie obserwuję proces zmiany w swoim gabinecie oraz podczas pracy online. Widzę, w jaki sposób moje Klientki zmieniają swoje podejście. Naprawiają relacje, zmieniają perspektywy, w zamian otrzymując zadowolenie z życia. Kobiety nabierają blasku i siły. Zmieniają się także ich rysunki. To widać namacalnie i one same też to mogą zobaczyć. To jest niezwykła wartość – mówi arteterapeutka.

Better Side Poleca: ćwiczenie arteterapeutyczne na nowy rok

Stwórz obraz, na który przelejesz trudy, traumy, smutki i lęki. Przeżyj oczyszczenie poprzez zrzucenie trudnych emocji na płótno. Następnie namaluj drugi obraz o życiu, jakiego pragniesz. Jakie będzie mieć kolory? Obserwuj emocje, które będą towarzyszyć Ci przy jego tworzeniu. Następnie porównaj swoje prace… i daj sobie szanse na zmianę.

Te tematy mogą Ci się spodobać! Sprawdź inne nasze artykuły: