Śnieżna alga to gatunek glonu występujący w strefach wiecznego śniegu. W bardzo niskich temperaturach, pod wpływem intensywnego promieniowania UV, alga ta przyjmuje czerwony kolor, tworząc tzw. czerwony śnieg.

To jej mechanizm obronny, w trakcie którego wytwarza się specyficzna mieszanka składników aktywnych. Mają one właściwości pobudzające tzw. gen długowieczności obecny w komórkach ludzkiej skóry. Śnieżna alga w ramach adaptacji do ekstremalnych warunków życia wytwarza wyjątkowe molekuły przetrwania. Ich działanie wykorzystane w kremach, przedłuża młodość komórek skóry.

Wyraźne działanie anti-aging ekstraktu ze śnieżnej algi wykazały badania in vitro i in vivo. Zastosowanie śnieżnej algi w kosmetykach powoduje optymalizację metabolizmu komórkowego. Dzięki temu następuje aktywacja dwóch kluczowych procesów długowieczności: pobudzenia genu KLOTHO oraz regulatora energetycznego AMPK. To sprawia, że kosmetyki z ekstraktem z algi śnieżnej działają naprawczo na systemy obronne skóry. Wzmagają też procesy detoksykacji oraz stymulacji fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego.

Czerwony śnieg

Zjawisko zwane czerwonym śniegiem to nic innego, jak zakwit śniegu powodowany przez glony o czerwonej barwie. W Stanach Zjednoczonych nazywany jest również śniegiem arbuzowym. Ma bowiem nie tylko barwę miąższu arbuza, ale może również wydzielać delikatną arbuzową woń ujawniającą się podczas jego zgniatania (np. deptania). Czerwony kolor nadaje astaksantyna, barwnik karotenoidowy znajdujący się w ciele glonów poza chloroplastami. Służy on ochronie przed silnym, szczególnie w górach, na odbijającej światło powierzchni śniegu, promieniowaniem ultrafioletowym.

Glony powodujące czerwony lub różowy śnieg mogą należeć do różnych gatunków, takich jak np. zawłotnia śnieżna (Chlamydomonas nivalis), skotiella śnieżna (Scottiella nivalis), Chlamydomonas sanguinea lub Smithsonimonas abbotii. Najczęściej jednak gatunkiem odpowiedzialnym za czerwony zakwit śniegu jest pierwszy z nich. Z tego względu czasem ze względu na trudność w dokładnym oznaczeniu gatunku, wszystkie zawłotnie tworzące czerwony śnieg są uznawane za zawłotnię śnieżną.

śnieżna alga
Fot. z FB Ministerstwa Nauki Ukrainy

Glony tworzące czerwony śnieg żyją w warstwie wody pokrywającej płat śniegu, także w wodzie znajdującej się między jego kryształami. Mogą być wtopione w lód i obmywane wodą.

Kolorowy śnieg powodowany przez zakwit glonowy może przybierać również inne barwy, gdy tworzą go inne gatunki niewytwarzające czerwonych barwników w tak dużych ilościach. Proporcje gatunków glonów i związanej z tym barwy mogą zależeć od nasłonecznienia, gdyż przy słabszej insolacji przewaga glonów czerwonych nad zielonymi znika.

Śnieżna alga w kosmetykach

Laboratorium Kosmetyczne AVA jest na polskim rynku prekursorem wykorzystania śnieżnej algi w recepturze kosmetyków naprawiających efekty starzenia skóry. Kosmetyki te tworzą najnowszą serię o nazwie Śnieżna Alga. Do tej pory mieliśmy do dyspozycji trzy produkty wykorzystujące moc algi śnieżnej. Były to: kompleks nawilżający na dzień, odżywczy na noc i przeciwzmarszczkowy pod oczy.

Z początkiem roku do linii Śnieżna Alga dołącza nowość – niesamowite serum – KOMPLEKS ODMŁADZAJĄCY na bazie EMULSJI WIELOKROTNEJ W-O-W!

śnieżna algaInnowacyjna formuła serum – emulsja wielokrotna W-O-W (woda – olej-woda) stopniowo uwalnia aktywne składniki. Wydłuża także czas ich działania i zwiększa skuteczność kosmetyku również w głębszych warstwach skóry. Zmikronizowany do bardzo małej cząsteczki ekstrakt z algi śnieżnej, pobudza regenerację skóry. Aktywuje „ścieżkę młodości” w skórze chroniąc proteiny długowieczności. Stymuluje produkcję dwóch najważniejszych typów kolagenu. Kompleks ceramidów poprawia strukturę skóry poprzez odbudowę cementu międzykomórkowego naskórka, a aktywator epidermalnego kwasu hialuronowego silnie nawilża i ujędrnia.

Regularne stosowanie serum przywraca skórze elastyczność, wygładza zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych.

Oceń serum w naszym rankingu.

Śnieżna Alga to niezwykle skuteczna seria preparatów przeciwzmarszczkowych do pielęgnacji twarzy. Zawarte w niej surowce aktywują „ścieżkę młodości” w skórze chroniąc proteiny długowieczności KLOTHO i FOXO1, zapobiegają efektom starzenia skóry, stymulując produkcję najważniejszych dwóch typów kolagenu oraz wpływają na dobrą kondycję komórek skóry oraz chronią je przed negatywnym wpływem czynników środowiska m.in. promieniowania UV.

 

Źródło: mat. prasowe Ava Laboratorium

Fot. gł. Content PixieUnsplash