Lunarny Nowy Rok to obchodzone niemal w całej Azji święto, przypadające w 2021 na 12 lutego. Co roku jest to dla Pięciu Smaków okazja do szczególnego spotkania z kinem. Tym razem, przede wszystkim ze względu na bliskość walentynek, program ma wyjątkowo romantyczny charakter.

Niedopowiedzenia ukryte w półmroku wietnamskich zaułków. Zaślepione szalonym uczuciem oczy japońskich nastolatków. Pełna humoru love story w świecie chińskiego “Idola”. Gorące sceny i chłodne spojrzenia. Lunarny Nowy Rok to okazja do spotkań z najbardziej niezwykłymi i oryginalnymi filmami. Stare, jak samo kino, narracje o miłości prezentują ją w śmiały i zaskakujący sposób. Pamiętajmy, że azjatyccy twórcy o miłości potrafią opowiadać w niezwykle przewrotny sposób.

Miłość w azjatyckim wydaniu

Poznamy historie bohaterów zakochujących się z wzajemnością (i zupełnie bez), ścigających miłość i przed nią umykających. Nie zabraknie też tych, owładniętych fascynacjami, które wymykają się konwencjonalnym definicjom romantycznej relacji.
Lunarny Nowy Rok to przede wszystkim filmy daleko wykraczające poza wszelkie granice melodramatu. Początek nowego roku to we wszystkich kulturach czas podsumowań i tworzenia planów na przyszłość. Poznamy więc historie o życiowych przewrotach, postaciach stojących na rozdrożu i wybierających zupełnie nowe drogi działania.  Ich emocjonalna siła i kreatywny rozmach będą dla wszystkich inspiracją i energetyczną baterią!

W programie znalazły się przede wszystkim cztery tytuły cieszące się ogromnym uznaniem widzów ubiegłych edycji festiwalu Pięć Smaków, które nigdy nie doczekały się szerokiej dystrybucji i pozostają trudno dostępne dla światowej widowni. Piąta pozycja to wyjątkowa premiera: pierwszy i unikalny pokaz nowej produkcji Johnniego To, mistrza hongkońskiego kina akcji, bohatera przeglądu w ramach 7. edycji Pięciu Smaków. Obok wyrafinowanego kina akcji ma on na koncie również zaskakujące komedie romantyczne. Zrealizowany w 2019 roku film Ścigając marzenie łączy dwa światy działalności reżysera, opowiadając historię uwikłanego w gangsterski światek boksera, pomagającego utalentowanej dziewczynie zrealizować marzenie o karierze w świetle reflektorów.

Jak oglądać?

Filmy będzie można odtwarzać na stronie Pięciu Smaków od czwartku 11 lutego od 10:00 do niedzieli 14 lutego do północy – w dowolnej kolejności i w dowolnych godzinach w ramach tego okresu.
Można wykupić zarówno karnet na całe wydarzenie (także w formie vouchera na prezent dla kogoś innego) jak i dostępy do pojedynczych tytułów.
Wszystkie filmy prezentowane są z napisami w języku polskim i angielskim.

Miłość obnażona

lunarnyLove Exposure / Ai no mukidashi, reż. Sion Sono, Japonia 2009

Nieśmiały Yu kontra problemu dorastania. Surowy ojciec pastor i jego nienasycona kochanka, gang kolekcjonerów zdjęć damskich majteczek, liderka złowieszczej sekty oraz ukochana Yoko, która nieźle zna karate, nie przepada za gatunkiem męskim i do złudzenia przypomina Matkę Boską. Żeby podbić jej serce, chłopak będzie musiał założyć kobiecy płaszcz, ale to dopiero początek kłopotów. Czterogodzinne wizualne szaleństwo łączy liryzm Romea i Julii z obrazoburczością Buñuela i estetycznym rozmachem Tarantino. Mangowa estetyka spotyka się tu z Listem do Koryntian i symfonią Beethovena, a cytaty z Johna Woo z nawiązaniami do japońskiego kina eksploatacji z lat 70. Eksplozja wrażeń gwarantowana.

Song lang

lunarny
Song lang, reż. Leon Le, Wietnam 2018

Bezlitosny windykator długów i wrażliwy aktor odchodzącej w przeszłość opery cai-luong. Światy, które nie powinny się spotkać, a jednak znajdują punkty styczne. Nostalgia skąpanych w półmroku kadrach, a przede wszystkim porywająca historia zamkniętej w niedopowiedzeniach relacji na tle wąskich ulic Sajgonu lat osiemdziesiątych.

Ścigając marzenie

Chasing Dream / Wo de quan wang nan you, reż. Johnnie To, Chiny, Hongkong 2019

Szlachetny bokser i walcząca o światła reflektorów piosenkarka. Spotkanie kipiących emocjami światów, w których droga na podium prowadzi przez brutalną rywalizację. Ekspresyjna podróż przez nową chińską rzeczywistość. Łączy sentymentalny urok komedii romantycznej, skrzącą się cekinami fabułę o wielkich marzeniach i drapieżną formę spod ręki mistrza hongkońskiego kina akcji.

Wilgotna kobieta na wietrze

lunarnyWet Woman in the Wind / Kaze ni nureta onna, reż. Akihiko Shiota, Japonia 2016

Atrakcyjny dramaturg wyrzeka się związków z kobietami i przeprowadza do prowincjonalnej samotni. Na jego drodze staje jednak prowokująca, nieprzewidywalna dziewczyna. Ten film to przede wszystkim ukłon w stronę klasyki japońskiego kina dla dorosłych. Jest on zarazem jego przewrotną reinterpretacją, grającą oczekiwaniami widzów i konwencjami gatunku, tworzącą pełną życia, ironiczną i naprawdę gorącą narrację.

Żona dla Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle / Rippu Van Winkuru no hanayome, reż. Shunji Iwai, Japonia 2016

Nieśmiała nauczycielka, przygotowując się do własnego ślubu, poznaje grupę niezwykłych aktorów, którzy wywrócą jej życie do góry nogami. Kim jest ekscentryczna, fascynująca kobieta, żyjąca w tajemniczej willi ukrytej przed ludzkim wzrokiem? Gdzie są granice ról, które wszyscy odgrywają – i przede wszystkim, czy fikcja jest w stanie zastąpić rzeczywistość? Niepokojący i subtelny zarazem film kultowego japońskiego reżysera to swego rodzaju romantyczny thriller, łączący zaskakującą fabułę z onirycznym obrazem.

 

Więcej o wydarzeniu Lunarny Nowy Rok na stronie Festiwalu Pięć Smaków

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria
Wydarzenie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy

Źródło: mat. prasowe