Google co roku publikuje listę najbardziej popularnych haseł. To zestawienie pokazuje, jaki był mijający 2020 rok i co było dla nas ważne.

Nie ulega wątpliwości, że rok 2020 połączył cały świat hasłem koronawirus. Hasło to uplasowało się na szczycie globalnej i polskiej listy zestawienia. Szukaliśmy nie tylko informacji o samym wirusie, ale także o tym, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju i gdzie odnotowano najwięcej przypadków zachorowań. Hasła koronawirus w Polsce i koronawirus mapa znalazły się kolejno na 2. i 7. miejscu zestawienia. Wielu internautów poszukiwało również wszelkich porad dotyczących COVID-19 (4. miejsce w Polsce). Ludzie na całym świecie chcieli też dowiedzieć się, jakie są objawy nowego wirusa (8. miejsce na liście globalnej).

Nowe wyzwania w szkole i w pracy

Rok 2020 zaskakiwał nas na każdym kroku i był dużym wyzwaniem dla wielu naszych przyzwyczajeń i sposobów funkcjonowania. Jedną z największych rewolucji przeszła w tym roku szkoła, która w wielu krajach, w tym również w Polsce, z dnia na dzień musiała przestawić się na nauczanie zdalne.

rok w google
Fot. NordWood ThemesUnsplash

Home office i praca zdalna zagościły też w wielu firmach. Dlatego w pierwszej dziesiątce najszybciej zyskujących na popularności wyszukiwań w Polsce znalazły się nazwy narzędzi do komunikowania się online, takie jak Google Classroom i Microsoft Teams. Hasła te zajęły odpowiednio 5. i 6. miejsce. Z kolei na liście globalnej na 4. miejscu uplasował się Zoom.

Polityka, gospodarka i celebryci

Cały świat obserwował także wybory prezydenckie w USA, interesował się prezydentem elektem, a także żegnał koszykarza Kobego Bryanta, który zginął w katastrofie helikoptera na początku tego roku.

W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się tematy związane z oferowaną przez państwo pomocą w czasie pandemii. Hasło bon turystyczny uplasowało się na 4. miejscu, zaś tarcza kryzysowa na 8. Równie istotne były informacje o obostrzeniach (6. miejsce) i samym lockdownie (10. miejsce). Tematyka gospodarcza wkradła się również na listę globalną — dyskutowano o bezrobociu, czekach pomocowych, a także o akcjach Tesli.

Ważnym tematem były również wybory — w Polsce obserwowaliśmy zarówno walkę o prezydenturę w USA (2. miejsce), jak i wybory krajowe (3. miejsce). Z kolei na liście globalnej znalazł się temat wyników wyborów w USA (2. miejsce) oraz w stanie Bihar, w Indiach. Dużo uwagi poświęcono zarówno Iranowi, jak i olbrzymiej eksplozji, do jakiej doszło w sierpniu w portowym magazynie w stolicy Libanu, Bejrucie. Polacy wyszukiwali także informacje o pożarach w Australii (7. miejsce). Po raz pierwszy ludzie na całym świecie wyszukali również hasło Black Lives Matter.

Dużo pytań ważnych i… dziwnych

Dlaczego wirus nazywa się covid-19, dlaczego zdrowie psychiczne jest ważne, dlaczego ludzie klaszczą?  Cały świat szukał odpowiedzi na te i wiele innych pytań. W Polsce też próbowaliśmy zgłębić wiedzę dotyczącą koronawirusa. Szukaliśmy wszelkich bieżących informacji związanych z tym tematem, jak i sposobów na domową ochronę przed Covid-19. Wśród wyszukiwanych pytań zyskujących na popularności znaleźć można między innymi: jak uszyć maseczkę, jak złożyć bon turystyczny, co to jest pandemia, co to jest narodowa kwarantanna, co to jest lockdown, ile trwa kwarantanna, ile osób może być na pogrzebie, ile kosztuje test na covid czy ile kosztuje respirator.

stay home
Fot. Sincerely MediaUnsplash

Wielu z nas szukało także informacji związanych ze szkołą, nauką i zdobywaniem wiedzy czy umiejętności. Wśród najpopularniejszych wpisywanych zapytań znalazły się m.in. co to jest nauczanie hybrydowe, a także dlaczego albatros znakomicie lata czy dlaczego Gerwazy zrezygnował z zemsty na rodzinie Sopliców.

Jak co roku często pojawiały się pytania typu jak szybko schudnąć oraz … dlaczego struś szybko biega 🙂

Wyszukiwaliśmy pomysły i inspiracje związane z aktywnościami, które można robić w domu. Wśród trendujących haseł znaleźć można między innymi: jak upiec chleb, jak zrobić zakwas na chleb, jak zrobić masę solną, pomysł na ogród, pomysł na balkon, ćwiczenia w domu, zabawy dla dzieci w domu.

Jak zawsze, wśród wpisywanych w wyszukiwarkę haseł znalazło się sporo nazwisk. Pod tym względem rok 2020 nie różnił się od poprzednich lat. Wyszukiwaliśmy informacje zarówno o ludziach, którzy odeszli, jak i o tych, którzy zaistnieli z przeróżnych powodów w świadomości internautów. W Polsce w ścisłej czołówce na liście Ludzie znaleźli się między innymi: Joe Biden, Kobe Bryant i Paweł Królikowski. Na liście globalnej na pierwszym miejscu uplasował się Joe Biden, a zaraz po nim Kim Jong Un i Boris Johnson.

Rok rozrywki w domu

Rok 2020 był rokiem poszukiwań sposobów na rozrywkę w domu. Zjawisko binge-watching osiągnęło w tym roku rekord wszech czasów na całym świecie. Pozostając w domach i dystansując się społecznie, zaprosiliśmy do swoich salonów postacie z filmów i seriali z całego świata. Dom z papieru i Gambit królowej zdecydowanie królowały na liście seriali najczęściej wyszukiwanych w internecie. Spośród wyszukiwanych filmów na czele znalazły się filmy nagrodzone Oskarami: Parasites oraz 1917.

Źródło: Google

Fot. gł. Solen FeyissaUnsplash