Na ulicach Warszawy możemy oglądać galerię Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zatytułowaną Open Box – Fotografia czasu pandemii.

Idea projektu Open Box – otwartego pudełka, zrodziła się podczas rozmów z fotografem Janem Bortkiewiczem. Wynikła z potrzeby pokazania niezwykłego oblicza trwającej od kilku miesięcy rzeczywistości, którą zdominowały informacje o pandemii koronawirusa. A nic nie pokaże tego oblicza lepiej niż właśnie fotografia.

fot. Marta Rybicka

Od wiosny tego roku dostępność instytucji kultury, galerii i muzeów, zarówno dla odbiorców jak i twórców sztuki, jest ograniczona. W tej bezprecedensowej sytuacji wystawa Open Box daje perspektywę na spotkanie się ludzi funkcjonujących w tej samej „nierzeczywistej” rzeczywistości. Fotografia opowiada o nas wszystkich dotkniętych nowymi regułami społecznego funkcjonowania. O tych naznaczonych codziennym niepokojem o siebie i bliskich, o zdrowie i przyszłość. I o tych pielęgnujących nadzieję.

fot. Marta Rybicka

Sztuka na ulice zamiast do szuflady

Artyści fotograficy, wnikliwi obserwatorzy i czujni rejestratorzy rzeczywistości tworzą od początku pandemii. Przede wszystkim do szuflady, folderu, pudełka. Ekspozycja Open Box jest wydobyciem ich fotografii z zamknięcia. Szczególny potencjał projektu tkwi w prezentacji „dokumentów naszych czasów” na ulicach Warszawy, w miejscach, w których mijamy się, spotykamy, solidarnie trwamy i wspieramy w wyzwaniach codzienności.

fot. Konrad Falęcki

Paradoksalnie mimo większej lub mniejszej samoizolacji czas pandemii to przede wszystkim czas emocji, które czujne oko fotografa potrafi zarejestrować. Fotografia świetnie opowiada o tym, jak zmieniło się oblicze ulicy. W tych dniach strach i obawa miesza się z nadzieją i radościami dnia codziennego, a niejednokrotnie wymuszona samotność uświadamia potrzebę i wartość bliskości. Podczas uciążliwej pandemii możemy jednak dostrzec więcej.

Swoje pudełka otworzyli dla nas fotograficy: Jan Bortkiewicz, Dariusz Dobrowolski, Konrad Falęcki, Sławomir Kamiński, Marek Lapis, Magdalena Piejko, Marta Rybicka, Michał Szlaga.

Projekt Open Box można oglądać w przestrzeni Warszawy oraz na stronie www.u-jazdowski.pl

 

Źródło: inf. prasowa

Fot. gł. Marta Rybicka