Opis wydawcy: Bezimienna główna bohaterka powieści Sigrid Nunez nagle traci przyjaciela, który bardzo wiele dla niej znaczył. Pozostaje po nim przede wszystkim pustka…, ale i wielki, przygarnięty przez niego dog arlekin. Kto miałby się nim zająć? Niechętna zwierzętom wdowa w podeszłym wieku? Czy w końcu nieobecna, skłócona ze zmarłym córka, która nawet nie pofatygowała się na pogrzeb?

W nagrodzonej prestiżową National Book Award z 2018 roku powieści Sigrid Nunez w sposób błyskotliwy i przenikliwy opowiada o nowojorskim środowisku literackim, problemach starzejącego się pisarza, a także o codziennej pracy nauczyciela akademickiego. To historia o przyjaźni, miłości i śmierci, a przede wszystkim o wartościach, jakie do naszej egzystencji wnoszą zwierzęta. Kto komu bardziej pomaga w trudnych chwilach – one nam czy my im? Wzruszająca, mądra powieść o tym, co w życiu najważniejsze.

Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska

Wydawca: Pauza

Rok wydania: 2019

Przeczytaj naszą recenzję

Książkę polecają:

„To jest książka, którą mogłabym napisać, gdybym umiała. Szczera, a zarazem baśniowa opowieść o miłości i żałobie. Analiza relacji z zesłanym miłosiernie przez opiekuńcze moce, choć rozsadzającym miniaturowe mieszkanie, psem. Podzielam zdumienie narratorki, która znajduje codziennie spersonalizowane reklamy kursów pisarskich, łączonych z gotowaniem, medytacją lub pobytem w spa. I jak ona odrobinę wierzę, że powieść może nas przeprowadzić przez najgorsze, lecz nikogo nie ocali. My możemy uratować kogoś, żeby on uratował nas, choć po lekturze nie mam pewności, czy takie zdanie nie topi się we własnej, pozornej, głębi”.

– Inga Iwasiów

„Książka Sigrid Nunez, mądra i do bólu szczera, to nie tylko opowieść o najważniejszych uczuciach i pragnieniach, których często nie można spełnić. To nie tylko dowód na to, jak wyjątkowymi stworzeniami są psy. To również brutalna prawda o zakłamaniu i fałszywych relacjach panujących w środowisku literackim. Lustro, w którym wielu powinno się przejrzeć”.

Michał Nogaś, „Gazeta Wyborcza” / „Radio Książki”

Lista ocen

śmiech przez łzy

wzruszająca, momentami zabawna, ale przede wszystkim doskonale przemyślana powieść! Dla mnie na 5 gwiazdek!

5/5

5/5

Oceń