Moda na sport trwa, ale Polacy wciąż pozostają jednym z najmniej aktywnych społeczeństw w Unii Europejskiej!  Co trzeci mieszkaniec naszego kraju nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej… nawet spacerów.

Moda na sport trwa

Liczba aktywnych Polaków rośnie z roku na rok. Już 19% z nich ćwiczy aż 5 razy w tygodniu. Jesteśmy, więc regularni w swoich postanowieniach, ale to wciąż niewielka liczba, aby mówić o tym, że sport zakorzenił się w nas na stałe. Wciąż pojawia się pytanie: czy w Polsce panuje moda na aktywność fizyczną?

Aktywność fizyczna w Polsce i w Europie

Z badania MultiSport Index 2019 przeprowadzonego przez Kantar wynika, że 64% aktywnych fizycznie Polaków to mieszkańcy dużych miast (powyżej 100 tysięcy mieszkańców). Wśród nich najlepszy wynik uzyskała Warszawa. Trzy czwarte Warszawiaków korzysta z ruchu przynajmniej raz w miesiącu.

– (…) Postulowane minimalne dawki aktywności osób dorosłych według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to 150 minut umiarkowanego lub 75 minut intensywnego wysiłku fizycznego na tydzień. Z tej perspektywy wyniki nie są już tak optymistycznie dla Polaków. – wyjaśnia dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Infografika Polacy aktywni fizycznie i sportowo | Centrum prasowe Benefit Systems
Infografika Polacy aktywni fizycznie i sportowo | Centrum prasowe Benefit Systems

Pod względem aktywności fizycznej Polska wciąż pozostaje wyraźnie poniżej europejskiej średniej. Wśród państw członkowskich UE zajmujemy szóstą lokatę od końca. Wyprzedza Portugalię, Maltę, Włochy, Rumunię i Bułgarię, gdzie średni odsetek aktywnych fizycznie osób w tych państwach wynosi 51%. Podobny poziom aktywności fizycznej do zanotowanego w Polsce rejestruje się w Grecji i Hiszpanii, a nieco wyższy na Cyprze, w Chorwacji i na Węgrzech (średnia dla tych trzech krajów to 68%). Wciąż daleko nam do krajów skandynawskich, czyli do liderów tych statystyk, które notują średni wynik na poziomie 94%.

Młode pokolenie najbardziej aktywne fizycznie

Przede wszystkim aktywni są młodzi Polacy od 15 do 24 roku życia, to aż 80%. Natomiast 90% stanowią osoby uczące się, a te z wyższym wykształceniem to 78%. Jak wykazało badanie, z ruchu chętnie korzystają Polacy, których miesięczne dochody przekraczają 5 tysięcy złotych (83%).

 Infografika aktywność fizyczna w województwach | Centrum prasowe Benefit Systems
Infografika aktywność fizyczna w województwach | Centrum prasowe Benefit Systems

Co motywuje Polaków do aktywności fizycznej?

Aż 43% Polaków motywuje poprawa i dobra kondycja zdrowia. Obecnie jest to jeden z najczęstszy powód podejmowania aktywności fizycznej. – Dziś aktywnych fizycznie Polaków jest o dwa procent więcej niż przed rokiem. Nawet najmniejszy wzrost aktywności fizycznej powinien cieszyć, ponieważ ruch jest sposobem na poprawę zdrowia, a także na zachowanie dobrej jakości życia. – wyjaśnia Adam Radzki, Członek Zarządu Benefit Systems. 

Niedziele wolne od handlu a sport

21 proc. Polaków ćwiczy głównie w weekendy (o 5% więcej niż w 2017 r.), ale warto zauważyć, że ta zmiana zbiega się z wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele. Najchętniej ćwiczymy wieczorami. Wyniki badań pokazują, że tę porę na aktywność fizyczną wybiera 35% Polaków. Natomiast 27% Polaków ćwiczy dla przyjemności i relaksu, a 14% dla poprawy wyglądu i sylwetki. W tych dwóch grupach przeważają osoby przed 30 rokiem życia. 

Z badania Multisport Index 2019 wynika, że aktywni Polacy najchętniej jeżdżą na rowerze. To aktywność, która w tym roku wyprzedziła cieszące się wieloletnią popularnością bieganie. Najczęściej odwiedzanymi obiektami sportowymi są siłownie, pływalnie, a także kluby fitness. 

Autorzy raportu podkreślają, że już blisko połowa Polaków jest aktywna sportowo. Jednak wciąż 36% Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, nawet zwykłych spacerów. Są to przede wszystkim osoby po 55 roku życia. 

Wyniki wyraźnie pokazują, że zapał do ćwiczeń maleje wraz z wiekiem. Tymczasem to właśnie aktywność fizyczna pozwala dłużej zachować witalność. Warto pamiętać, że WHO uznała bezruch za czwartą przyczynę śmiertelności na świecie.

Zobacz także:

Jakie dyscypliny najchętniej uprawiają Polacy?
Jakie dyscypliny najchętniej uprawiają Polacy?

______________

Badanie MultiSport Index zostało przeprowadzone przez Kantar na zlecenie firmy Benefit Systems (twórcy programu MultiSport) w styczniu 2019 r. Uwzględniona została reprezentatywna próba 1858 mieszkańców Polski.

photo: Chanan Greenblatt| unsplash.com