Wiele z nas zdaje sobie sprawę, jak bardzo szkodliwe dla skóry jest promieniowanie UV. Jednak często zapominamy o włosach. Może dlatego, że w przeciwieństwie do skóry, nie „wołają” o pomoc zaczerwienieniem lub pieczeniem. Dopiero po wakacjach zauważamy, że nasze włosy są jakieś inne, przesuszone, połamane, z rozdwojonymi końcówkami. Jak o nie zadbać w sezonie letnim?

Nie tylko zabiegi upiększające niszczą włosy, ale niestety też słońce. A słońce w połączeniu ze słoną wodą jest zabójcze. Jednak i bez tego nasze włosy narażone są na uszkodzenia.

Jak słońce działa na włosy?

Bezwzględnie słońce jest nam potrzebne do życia. Rozsądnie z niego korzystając, dostaniemy wiele korzyści. To właśnie dzięki słońcu w naszym organizmie powstaje witamina D, która jest odpowiedzialna między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego oraz układu odpornościowego. W słoneczne dni mamy więcej energii i lepsze samopoczucie. Zwiększa się poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jednak oprócz wielu korzyści, przysporzyć też nam może wiele kłopotów. O ile media od kilku lat głośno mówią o ochronie skóry przed promieniowaniem UV i każdego roku wczesną wiosną temat ten jest powtarzany, to niestety o włosach często zapominają.

Przez słońce włosy tracą swój blask, stają się przesuszone i zaczynają się łamać. Jeśli dołożysz do tego farbowanie lub rozjaśnianie, to zniszczenia po urlopie są gwarantowane. Za ochronę przed słońcem odpowiedzialna jest melanina, dlatego naturalnie ciemne włosy są bardziej odporne na działanie promieni UV.

Słońce rozszczelnia osłonkę włosa, przez co na bezpośrednie działanie wystawiona jest białkowa kora włosa. W ten sposób dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń. Tak nasze włosy stają się szorstkie, matowe i połamane.

Jak chronić włosy?

Przed wakacjami warto odwiedzić salon fryzjerski, aby przyciąć końcówki i w razie konieczności prawidłowo zafarbować włosy. Wyobraź sobie, że filtry UV możesz znaleźć nie tylko w kremie do opalania, ale też w szamponie, odżywce czy mgiełce do włosów. Przynajmniej raz w tygodniu nałóż regenerująca maskę do włosów, oczywiście zawierającą filtr UV. Jeśli dużo przebywasz na zewnątrz, warto zaopatrzyć się w mgiełkę do włosów, której zadaniem jest ochrona i nawilżenie.

– Douglas Collection Brilliant Color UV Protecting Spray – cena 29 zł
– Anwen, Summer Protect, mgiełka do włosów z filtrami UV, 100ml – cena ok. 40 zł
– BIOLAGE Sunsorials, olejek chroniący przed działaniem promieni UV, 150ml – cena ok. 35 zł
– Schwarzkopf Professional BC Bonacure Sun Protect – cena ok. 25 zł
– Sylveco Odbudowujący szampon pszeniczno – owsiany 300 ml – cena 28 zł

Najlepszym rozwiązaniem jest nakrycie głowy. Na szczęście moda robi nam w tym kierunku ukłon i w tym sezonie modne są wszelkiego rodzaju kapelusze, czapki z daszkiem, czy chusty. Nakrycie głowy nie tylko ochroni nasze włosy, ale też głowę przed przegrzaniem i skórę głowy przed poparzeniami słonecznymi.

Oprócz profesjonalnych kosmetyków warto użyć maseczek do włosów domowej roboty. Wystarczy zmieszać awokado lub olej kokosowy, olejek rycynowy, oliwę z oliwek, jajko i cytrynę i nałożyć na włosy, a po ok. 20 minutach spłukać i umyć szamponem.

Latem dobrze jest odpocząć od suszarek i lokówek. Najlepiej myć włosy letnią wodą i zostawiać do wyschnięcia. Jednak nie wolno suszyć włosów na pełnym słońcu! Mimo że szybciej będą suche, to krople wody skupiają promienie UV na włosach i w ten sposób je niszczą.

Odpowiednia dieta

Oczywiście warto stosować zrównoważoną dietę, która zadba o cały Twój organizm. Lato to świetny czas na spożywanie większej ilości owoców i warzyw. Żeby mieć piękne włosy warto częściej sięgać po kaszę jaglaną, ryby morskie, jaja, surową marchew, czy orzechy. A to wszystko najlepiej popijać naparem z pokrzywy i skrzypu polnego. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem i mieć piękne włosy dobrze jest wyeliminować palenie papierosów, duże ilości kawy i czarnej herbaty, cukry proste, fast-foody. Witaminy A, C i E zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Biotyna znacząco wspiera porost włosów, a kwas foliowy sprawia, że są grubsze i mocniejsze. Niedobór cynku powoduje wypadanie włosów, dlatego warto zainwestować w dobry suplement, ponieważ cynk jest słabo przyswajalny z pożywienia. Zbawienne dla włosów może być działanie od środka oliwy z oliwek, oleju lnianego, czy oleju z wiesiołka.

Oczywiście jak we wszystkim najważniejsze jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. Nie bój się korzystać ze słońca i ładować akumulatory na cały rok.

photo: unsplash.com