74% Polaków uprawia sport. 88% z nich przynajmniej raz w tygodniu. W ciągu ostatnich 10 lat aż trzykrotnie wzrósł odsetek Polaków, którzy są aktywni fizycznie. Jazda na rowerze to najchętniej uprawiana aktywność, na drugim miejscu jest bieganie. Siłownia i crossfit plasują się nieco dalej. Tak wynika z badania agencji ARC Rynek i Opinia. Popularność tych sportów jest jednak różna. Wyraźnie widać różnice międzypokoleniowe.

Jazda rowerem popularna wśród Polaków

Młodsi nie przepadają za rowerem, natomiast starsi wolą go od biegania. Rower to zdecydowanie ulubiona dyscyplina osób powyżej 35-tego roku życia i 45-tego roku życia (54%). Osoby najmłodsze, w przedziale wiekowym 18-24 lata, jazdę na rowerze wskazują dopiero na szóstym miejscu.

Mała popularność jazdy na rowerze wśród najmłodszych respondentów może świadczyć o tym, że rower nie jest traktowany jako dyscyplina, a bardziej jako sposób przemieszczania się. Warto jednak podkreślić, że do przemieszczania się młodzi często wykorzystują inne sprzęty. Przede wszystkim są to hulajnogi i deskorolki. Rower jest najmniej poręczny, ponieważ trudno go przewozić na przykład w środkach komunikacji miejskiej.

ikonografika www.arc.com.pl
ikonografika www.arc.com.pl

– Zgodnie z badaniami w ciągu ostatnich 10 lat trzykrotnie wzrósł odsetek Polaków, którzy uprawiają sport. W 2009 roku tylko 24% Polaków twierdziło, że uprawia sport. Najnowsze badanie wskazało aż 74%. W tym czasie istotnie zmieniło się podejście do wielu dyscyplin. 10 lat temu Polacy najchętniej grali w piłkę nożną (26%), co wskazywałoby na to, że jednak uprawianie sportu było większym stopniu domeną mężczyzn. Obecnie w zasadzie taki sam odsetek kobiet, jak i mężczyzn uprawia sport. – komentuje Agnieszka Doktorska, badaczka z ARC Rynek i Opinia.

Polacy zaczynają regularnie uprawiać sport

Ludzie młodzi najczęściej deklarowali uprawianie sportu w ciągu ostatnich trzech miesięcy, z kolei to w starszych grupach wiekowych sport uprawiany jest z większą regularnością. Jednak niezależnie od pokolenia osoby uprawiające sport, robią to najczęściej kilka razy w tygodniu.   

Wsiadajcie na rowery. Walczymy o… czyste powietrze
Wsiadajcie na rowery. Walczymy o… czyste powietrze

Dyscyplinami, które najbardziej zyskały na popularności są: jazda na rowerze (wzrost z 23% do 38%) oraz bieganie (wzrost z 12% do 30%). Można śmiało powiedzieć, że obecnie panuje moda na sport. Niezależnie od wieku duża grupa osób chce być aktywna fizycznie, gdyż wie, że jest to z korzyścią dla ich samopoczucia  – dodaje.

Sponsoring Monitor to największe kompleksowe badanie na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce. Realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat, pozwala na obserwowanie trendów w powyższych obszarach. Najnowszy raport za okres styczeń-marzec 2019 powstał na bazie badania CATI (N=502, ogólnopolska próba reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejsca zamieszkania) oraz badania CAWI (N=874, reprezentatywna próba internautów).

photo: Serena Repice Lentini | unsplash.com