Wystartowała 8. edycja kampanii społecznej “Kręć Kilometry”. Kto zdobędzie tytuł #NajbardziejRoweroweMiasto? Czy Gdańsk obroni wykręconą w ubiegłym roku największą liczbę kilometrów? Tegorocznym motywem przewodnim jest walka o lepsze powietrze w Polsce, więc… wsiadamy na rowery!

8 edycja kampanii “Kręć Kilometry”

Jak informuje Fundacja All for Planet, przez 7 lat kampanii udało się wykręcić ponad 145 milionów kilometrów, a tym samym ograniczyć ślad węglowy o 48 tysięcy ton CO2. To dało też nam wszystkim oszczędności sięgające nawet 120 milionów złotych. Każdy z nas może mieć wpływ na poprawę jakości powietrza w Polsce. Wystarczy, że wsiądzie na rower ze swoją ulubioną aplikację mobilną i będzie kręcić jak najwięcej kilometrów.

Co ważne, wszyscy użytkownicy na bieżąco mogą śledzić, jak ich aktywności wpływają na środowisko naturalne czy własne zdrowie. – Chcemy mocno uświadamiać Polakom, że każdy przejechany przez nich na rowerze kilometr, służy zdrowiu ludzi oraz naszej planety. Będziemy więc łączyć w harmonijną całość edukację ekologiczną i motywację do rowerowych aktywności”.– opisuje Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet.

Najbardziej rowerowe miasto w Polsce to…

Fot. rowerowapolska.pl
Fot. rowerowapolska.pl

Motywacją do rowerowej rywalizacji jest również ranking miast, który wyłoni najbardziej rowerowe miasto w Polsce oraz te miejscowości, które otrzymają nagrodę specjalną w postaci czujników jakości powietrza. W dotychczasowych edycjach rywalizowali ze sobą mieszkańcy ponad 1100 miast! W ósmej edycji kampanii aż 50 miast zostanie nagrodzonych czujnikami smogu.

– Tegoroczna kampania Kręć Kilometry rozpoczyna wieloletni projekt, w którym wyposażymy 150 miast do 50 tysięcy mieszkańców, w czujniki smogu. Tym samym umożliwimy monitoring jakości powietrza blisko 7,5 milionom osób. W wielu mniejszych miastach brakuje takich czujników, a mają one ogromne znaczenie, między innymi w uświadamianiu ludziom, jak ważne jest dbanie o jakość środowiska naturalnego”– przekonuje Krzysztof Śpiewek.

Warto podkreślić, że przynajmniej połowa podróży w całej Unii Europejskiej to dystanse wynoszące około 5 km. Na rower może więc przesiąść się niemal każdy. Taka odległość nie wymaga ani szczególnej kondycji, ani też nadmiernego wysiłku. Korzyści? To przede wszystkim zerowy ślad węglowy, unikanie długiego stania w korkach, krótsza trasa , lepszy stan zdrowia, oszczędność czasu przy parkowaniu oraz mniejsze koszty eksploatacji pojazdu.

– Współczesne społeczeństwo globalne musi docenić fakt, że rower to nie tylko narzędzie do uprawiania sportu i rekreacji, ale także codzienny środek transportu i wyraz troski o środowisko naturalne. – dodaje Leszek Jan Sibilski, ambasador kampanii Kręć Kilometry i główny promotor pomysłu Światowego Dnia Roweru na forum ONZ.

Kampania Kręć Kilometry 2019 potrwa do końca września. Szczegóły kampanii oraz specjalnie przygotowane wyzwania rowerowe dostępne są na www.kreckilometry.pl.

Photo: Pexels | pixabay.com