Warkocz jest to uczesanie zazwyczaj z trzech pasm zaplecionych włosów. Jednak wzór ten wykorzystywany jest też jako splot przy robieniu na drutach, jak również przy innych materiałach np. kocach czy linach. Takie plecionki kojarzone są zwykle z letnim, sielskim życiem. Przed nami najcieplejsze dni w roku. Ciekawe czy warkocz to hit nadchodzących wakacji?

Warkocz jako fryzura ma wiele odmian, w zależności od rodzaju splotu. Kombinacji jest naprawdę wiele i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Każdy, bo przecież nie tylko kobiety mają długie włosy. Jednak to głównie kobiety kojarzone są z przeróżnymi fryzurami. Jak to mówią “potrzeba matką wynalazków”, dlatego też powstała moda na wszelakie upięcia włosów. Niejedna posiadaczka długich włosów przyzna rację, że dla własnej wygody lubi spiąć włosy w kucyk lub kok. Oczywiście fryzury powstają też ze względów estetycznych. Mają być ozdobą.

Warkocze znane już były w antycznej Grecji. W Afryce Północnej modne stały się drobne warkoczyki. Później sploty pojawiły się też w chińskiej dynastii Sung. Obecnie znane są warkocze francuskie czy holenderskie. Jak widać, ten rodzaj fryzury znany jest od tysięcy lat na całym świecie i wciąż jest modny.

Czy warkocz pasuje każdemu?

Odpowiedź nasuwa się sama. Skoro przetrwał tyle lat, to tak. Warkocz jest o tyle wdzięczną fryzurą, że dzięki niemu można ukryć wiele niedoskonałości naszej głowy. W zależności od rodzaju splotu można co nieco ukryć, część uwypuklić, a inną część zakamuflować. Pasuje na wszystkie okazje. Może być pojedynczy, skromny i klasyczny. Dwa splecenia po bokach głowy nadają lekkości i młodzieńczego wyglądu. Warkocz w formie koszyczka kojarzony jest z elegancją. Luźno spleciony kłos może być alternatywą dla „końskiego ogona” noszonego na co dzień.

Ten rodzaj fryzury pasuje zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Jest najbardziej znanym upięciem o tak uniwersalnym charakterze. Coraz częściej wzór ten wykorzystywany jest przy fryzurach ślubnych, jak również przez osoby uprawiające sport, jako wygodna forma upięcia włosów. Moda na warkocze nie przemija od wieków, różni je tylko rodzaj i wygląd splotu. Dodając kwiaty, spinki, wstążki, można stworzyć naprawdę wyjątkowy wygląd naszych włosów.

Ciekawostką jest, że aby dodać objętości włosom przed splotem warto je nakręcić na papiloty lub lokówkę. Dzięki temu nie uzyskamy efektu płaskiej fryzury. Oczywiście warkocz wystarczy zakończyć zwykłą gumką recepturką lub ogólnodostępnymi zdobionymi gumkami do włosów. Najbardziej znanym upięciem jest warkocz francuski. Jest to najbardziej znany model, który plotły nasze babcie i prababcie. Jest on też najłatwiejszy do wykonania, ponieważ wystarczą tylko 3 pasma włosów. Kolejnym rodzajem jest splot holenderski. Naprawdę szybko można się go nauczyć i wykonać, a efekt jest zachwycający. Jest idealnym rozwiązaniem dla cienkich i słabych włosów, ponieważ sposób zaplatania od spodu, nadaje objętości i trójwymiarowego wyglądu. W tym sezonie do łask wraca kłos, ponieważ kojarzy się z luźnym stylem boho i jest wybierany nawet przez panny młode.

Poniżej kilka filmików, z których dowiesz się jak szybko i łatwo wykonać warkocz, który Ci się podoba.

 

photo: unsplash.com