Modne wnętrze, a może ponadczasowy minimalizm? Bez względu na to, co zdecydujesz, warto wiedzieć, jaki styl, dodatki i kolory wiodą prym w 2019 roku. A co zrobić, aby mieszkanie było modne dłużej niż 2-3 lata? Rozmowa z Małgorzatą Zimnicką, architekt z 10-cio letnim doświadczeniem w projektowaniu wnętrz prywatnych i publicznych, w tym restauracji, sklepów, przestrzeni biurowych oraz salonów urody. Na swoim koncie ma również liczne projekty domów jednorodzinnych i przebudów. 

Może zacznijmy od tego, jak długo w designie żywe są trendy? Jeszcze kilka sezonów temu wszyscy oszaleli na punkcie „betonu”, dzisiaj obserwuje się od niego odwrót.

Małgorzata Zimnicka: Niektóre sezonowe trendy stają się klasykami i zawsze znajdziemy ich miłośników. Inne są chwilową modą. Warto zauważyć, że wiele rzeczy w historii powtarza się cyklicznie. Na wspomniany beton mieliśmy już modę, przed chwilą była powtórka i za jakiś czas pewnie znowu zdobędzie swoich fanów. 

Jakie kolory są modne w tym sezonie? A może powinniśmy kolory dobierać do charakteru wnętrza – jego rozmieszczenia, wielkości, rozmieszczenia okien?

Małgorzata Zimnicka: Dobór kolorów we wnętrzu jest jedną z najważniejszych rzeczy. Kolorami możemy powiększyć lub pomniejszyć wnętrze, zmienić jego charakter czy wpłynąć na nastrój osób przebywających w danym pomieszczeniu. Projektując wnętrze należy przede wszystkim liczyć się z własnymi upodobaniami. To my będziemy spędzać najwięcej czasu w naszym mieszkaniu i powinno to miejsceRa sprawiać nam przyjemność. W tym sezonie intensywne kolory atakują nas z każdej strony, ale polecam korzystać z nich ostrożnie. Wiele wnętrz wygląda fajnie przez chwilę, gorzej gdy musimy w takim kolorowym wnętrzu spędzać każdy dzień.

Co zrobić, aby mieszkanie było modne dłużej niż 2-3 lata? Wyprzedzać panujące trendy czy może urządzać je klasycznie, a dopełniać oryginalnymi i modnymi dodatkami?

Małgorzata Zimnicka: Zdecydowanie najlepiej postawić na funkcjonalność wnętrz, ponieważ to nigdy nie wyjdzie z mody. W drugiej kolejności warto inwestować w naturalne i proste rozwiązania, które mogą stanowić tło dla sezonowych dodatków.

Skąd takie zamiłowanie całego świata do skandynawskiego stylu? Również w designie?

Małgorzata Zimnicka: Skandynawowie są bardzo praktyczni i wiele rzeczy wykonują sami. Minimalizm i umiłowanie handmade przekłada się na cenę. Myślę, że to właśnie cena i funkcjonalność przysporzyły stylowi skandynawskiemu takiej popularności.

Photo by Thomas Litangen on Unsplash

Od kilku lat obserwujemy powrót do wszelkich naturalnych materiałów – takich jak np. drewno. Czy to prawda, że inwestowanie w meble naturalne sprawia, że nasze mieszkanie jest „dłużej modne”?

Małgorzata Zimnicka: Naturalne materiały zawsze były modne i będą w cenie, tym bardziej, że wiele z nich zaczyna się kończyć. Drewno jest odnawialne, ale wiele popularnych kilka lat temu kamieni jest trudnych do dostania. Sam materiał mebli nie sprawi, że staną się one ponadczasowe. Zdecydowanie więcej zależy od ich kształtu. Sam materiał odpowiednio zastosowany może sprawić, że nasze meble będą bardziej trwałe, jednak nie jest to inwestycja w nieprzemijający styl.

Jakie kształty modne są w tym roku? Obłe czy bardziej geometryczne, z zaakcentowanymi kantami?

Małgorzata Zimnicka: Trendy na 2019 to dwa mocne kierunki. Z jednej strony zostajemy przy prostych formach i świętujemy 100 – lecie Bauhausu, z drugiej strony możemy zaobserwować mnóstwo florystycznych wzorów. W tym roku każdy znajdzie coś dla siebie.

Photo by Sarah Dorweiler on Unsplash

Na jakie wzory powinniśmy stawiać? Geometryczne? Roślinne, a może typu „paisley”?

Małgorzata Zimnicka: W stałych elementach wnętrz zawsze będę zachęcać do prostoty. Jest ponadczasowa i stanowi świetne tło dla dodatków. Poprzez nie możemy oddać hołd prostym formom Bauhausu lub wprowadzić równie modny w tym sezonie styl Boho.

Co z powrotem mebli rodem z PRL-u? Również obserwuje się taki trend, ale pytanie, jak długo się utrzyma?

Małgorzata Zimnicka: Wszystko co jakiś czas powraca. Design PRL-u to smaczek dla koneserów i nie każdy się w nich odnajdzie. Na pewno dla osób ceniących ikony designu, takie meble zawsze będą na wagę złota.

Remontuję mieszkanie. Jakie trendy powinnam wziąć pod uwagę? Co króluje w 2019 roku?

Małgorzata Zimnicka: Mieszkanie czy dom, to coś w czym żyjemy przez lata. Dużo trudniej zmienić wystrój wnętrza niż ubranie, dlatego warto inwestować w ponadczasowe i uniwersalne rozwiązania dla stałych elementów i bawić się dodatkami. W wielu czasopismach można zaobserwować nie tylko „roczne trendy”, ale też wystroje wnętrz przygotowane specjalnie na daną okazję (pora roku, czy święta).

W jakie elementy wystroju wnętrz warto zainwestować, a na czym można oszczędzić?

Małgorzata Zimnicka: Wiadomo przecież, że nie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Na pewno nie powinno się oszczędzać na stałych elementach, co nie oznacza, że trzeba wydać miliony. Podłoga czy ściany to coś, czego szybko nie zmienimy. Warto inwestować w materiały, które ładnie się starzeją i dobrze spełniają swoją funkcję. To samo dotyczy elementów, których zmiana wymagałaby naruszenia ścian, czyli np. armatura. Tutaj warto postawić na sprawdzone firmy jak Grohe, Hansgrohe, Kludi, Roca, Tres czy tańsza polska wersja KFA.

Szukając oszczędności warto korzystać z polskich firm, zwłaszcza w kwestii gresów. Są wielokrotnie tańsze niż włoskie, mamy mniejszy czas oczekiwania, a często okazują się znacznie lepsze. Inną oszczędnością może być ceramika sanitarna mało znanych producentów, która oferuje ciekawe kształty i nie ma zbyt wielu rzeczy, które mogłyby szwankować. Wybierając sprzęt AGD lepiej jest wybierać liderów rynku, jednak spokojnie można kupić model sprzed kilku lat. Może nie będzie miał wielu funkcji (z których i tak zazwyczaj nie korzystamy), ale posłuży latami.

Photo by Christopher Burns on Unsplash

Jakie dodatki są najmodniejsze w roku 2019?

Małgorzata Zimnicka: Zdecydowanie żywe rośliny są hitem 2019 roku. Ocieplają proste wnętrze, dopełniają te w stylu boho, dodatkowo dobrze dobrane korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Niestety rośliny nie są tanim dodatkiem oraz wymagają odpowiedniej pielęgnacji i znajomości wymagań. Trzeba pamiętać, że zaniedbane nie będą stanowiły ozdoby naszych wnętrz.

Twój ulubiony trend tego roku to…?

Małgorzata Zimnicka: Praktycznie w każdym sezonie w mniejszym lub większym stopniu modne są naturalne materiały. To one zawsze będą moim ulubionym trendem przez swoją ponadczasowość, klasę i duszę. Zupełnie inaczej odbiera się drewno czy kamień, który ma swoją historię, strukturę, zmienia się z upływem lat, a inaczej powtarzalne i płytkie laminaty. Niestety naturalne materiały są drogie i w większości wymagają większej pielęgnacji, jednak dla mnie jest to najlepsza inwestycja.

I przede wszystkim – jakie trendy mogą podbić nasze serca w 2020 roku?

Małgorzata Zimnicka: Trendy we wnętrzach szybko się nie zmieniają. Rok 2020 na pewno będzie kontynuacją tego co nam przyniósł 2019. Wnętrza będą wypełniały zarówno proste formy jak i motywy roślinne i akcenty retro. Możemy być pewni, że po wielu latach zimnych wnętrz, gdzie królował minimalizm, beton i biel będziemy coraz częściej obserwowali ucieczkę od tych elementów na rzecz bardziej przytulnego klimatu.

Gosiu bardzo dziękujemy, że znalazłaś dla nas czas i opowiedziałaś naszym Czytelnikom o najnowszych trendach w wystroju wnętrz.

Małgorzata Zimnicka

Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Warszawskiej. Ukończyła studia magisterskie na kierunku “Architecture for Society of Knowlalge”. Od 10 lat projektuje wnętrza prywatne i publiczne w tym restauracje, sklepy, przestrzenie biurowe oraz salony urody. Na swoim koncie ma również liczne projekty domów jednorodzinnych i przebudów. Pasjonatka architektury parametrycznej i optymalnych rozwiązań