Nietuzinkowe wzornictwo i innowacyjne tworzywa sprawiają, że wanny wolnostojące stają się interesującym elementem designu. Chociaż znane już w starożytności, ich popularność wciąż rośnie w polskich domach i mieszkaniach. Sprawdź najnowsze propozycje producentów i poznaj ich zalety.

Królowa łazienki

Łazienka to dla wielu z nas miejsce relaksu i oaza spokoju po ciężkim, stresującym dniu pracy. Odprężająca kąpiel koi zmysły i wycisza. Interesującą alternatywą dla wanny zabudowanej są modele wolnostojące. Kojarzą się z luksusem i są niezwykle efektownym elementem dekoracyjnym, który sprawdza się głównie w nowoczesnych wnętrzach, ale także tych urządzonych w stylu skandynawskim lub retro.

Wannę wolnostojącą można ustawić w dowolnej lokalizacji, a to wpływa znacząco na jej odbiór w przestrzeni, a także nadaje charakteru całemu wnętrzu. Element ten jest mocnym akcentem, przyciągającym uwagę już od wejścia. W samym montażu jest szybka i bezproblemowa, ale warunkiem jej posiadania jest przede wszystkim odpowiedni metraż i nierzadko… budżet.

Ceny wanien wolnostojących są wyższe od tradycyjnych modeli, montowanych przy ścianie. Ponadto do wanny wolnostojącej przeznaczone są specjalne baterie. Do tych stawianych na nogach lub łapach przeznaczone są baterie podłogowe, które umieszcza się tuż przy wannie.  Należy wziąć pod uwagę, że bateria powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także ładna, ponieważ będzie prezentować się przy wannie w całej okazałości.

Styl aranżacji łazienki a wanna wolnostojąca

Istotny  jest metraż łazienki lub salonu, do którego planujesz wstawić wannę wolnostojącą. Ustawienie jej na środku łazienki wymaga pomieszczenia wielkości minimum 7, a najlepiej 15 m2. Najlepiej będzie prezentować się wanna umieszczona w centralnym miejscu w łazience. Projekt łazienki uwzględniający wannę wolnostojącą powinien zawierać dogodne odległości, ponieważ wejście do wanny powinno być możliwe z każdej strony.

Warto pamiętać, że cała inwestycja wymaga przede wszystkim przemyślanego rozprowadzenia instalacji wodno – kanalizacyjnej, która doprowadzi wodę i zapewni właściwie działający system odwodnienia. Należy zadbać o doprowadzenie rur w podłodze, dlatego na podobne rozwiązanie najlepiej zdecydować się już na etapie projektu.

Nowoczesne wanny są asymetryczne, ale największą popularnością cieszą się te na planie elipsy. Modele w stylu retro wyposażone są w nóżki najczęściej w kolorze białym, złotym lub srebrnym, co dodatkowo dodaje elegancji. W niektórych modelach nogi mają uproszczoną, geometryczną formę, co wyraźnie nawiązuje do nowoczesnego designu i minimalizmu.. Wanny wolnostojące najczęściej wykonane są z konglomeratu, kamienia lub akrylu.

Wanna wolnostojąca inspiracje

Przygotowaliśmy dla Ciebie galerię zawierającą najciekawsze propozycje od producentów, tj. Besco (zdjęcia nr 1,2,3,4,5), Villeroy & Boch ( zdjecia nr 6,7) i Rocca ( zdjęcie nr 8).  Czy znalazłeś wśród nich swój faworyt?