Jedno z najchętniej odwiedzanych miast świata i jeden z najlepszych kierunków podróży roku 2019*. Londyn. Raj dla wielbicieli historii, mody, rodziny królewskiej, pięknych parków oraz restauracji i klubów. Trzecie co do wielkości miasto Europy, stolica Zjednoczonego Królestwa. Miasto, w którym tradycja kontrastuje z kosmopolityczną nowoczesnością. Jak zorganizować wyjazd do Londynu i jak przygotować dobry plan wycieczki? Gdzie spać i jak podróżować po Londynie? Oto nasz mini przewodnik po Londynie.

“Gdy człowiek jest zmęczony Londynem, jest zmęczony życiem, bo Londyn ma wszystko, co życie może zaoferować.”

dr Samuel Johnson

Przed wyjazdem do Londynu

Przed wyjazdem do Londynu warto poświęcić czas na analizę dostępnych ofert. Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę zorganizowaną na własną rękę, to koniecznie zacznij planować wyjazd odpowiednio wcześniej. Dobry plan to przecież połowa sukcesu! Ceny lotów zmieniają się z dnia na dzień, a bilet można kupić w naprawdę okazyjnej cenie.

Z pewnością znasz określenie “angielska pogoda”, więc do bagażu podręcznego wrzuć parasolkę. Na pewno z niej skorzystasz! Po wyjściu z domu na londyński spacer może świecić piękne słońce, które towarzyszyć Ci będzie przez połowę spaceru, natomiast w drugiej jego połowie zacznie lać. Poza tym w Londynie zazwyczaj mocno wieje. Pamiętaj, więc także o odpowiednich ubraniach i wygodnych butach.

W Londynie obowiązuje inna strefa czasowa. Różnica pomiędzy Polską a Londynem wynosi jedną godzinę. Przez Londyn przebiega południk zerowy, będący wyznacznikiem wszystkich stref czasowych na świecie. Tutaj możesz sprawdzić aktualny czas w Londynie.

Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik, który pozwoli na przygotowanie harmonogramu wycieczki. Polecamy przewodniki Pascala oraz Michelin. Szczegółowe informacje zarówno o zabytkach, jak i bieżących wydarzeniach znajdziesz na stronie internetowej: www.visitlondon.com.

Ponadto warto pamiętać o tym, że w UK są inne wtyczki, więc warto zabrać ze sobą przejściówkę. Natomiast nie warto kupować jej na lotnisku czy promie, bo jej cena może być zdecydowanie wyższa.

Walutą obowiązującą w Londynie jest funt brytyjski, który przekłada się mniej więcej tak: 1 funt = 5 zł. Ceny w restauracjach nie należą do najniższych.

Londyn – kiedy pojechać?

Brytyjska aura jest nieprzewidywalna, ale Londyn jest popularną destynacją wśród turystów przez cały rok. Według synoptyków najbardziej suchym miesiącem jest luty, ale nie ma reguły. Warto, więc oswoić się z myślą, że  podczas pobytu w Londynie będzie padał deszcz. Najbardziej deszczowa jest jesień, za to najchłodniej jest w styczniu, ale śniegu w Londynie raczej nie zobaczymy. Podczas planowania wyjazdu warto także zwrócić uwagę na święta i dni wolne od pracy, aby z zaskoczeniem i rozczarowaniem nie odbić się od drzwi miejsc, które planujesz zobaczyć.

Londyn – jak dojechać?

Do Londynu można dotrzeć samolotem, autokarem albo promem. Najwygodniejszą i najszybszą formą podróży jest samolot. Lot trwa zaledwie dwie godziny, a za przelot tanimi liniami zapłacisz od 100 do 700 złotych. Londyn obsługiwany jest przez cztery lotniska: Heathrow, Gatwick, Stansted oraz Luton, więc warto zorientować się wcześniej, z którego lotniska i w jaki sposób dotrzeć do miasta.

Londyńskie Heathrow to obecnie jedno z największych lotnisk na świecie, najczęściej wybierane przez głównych przewodników. Znajduje się ok. 30 km na zachód od miasta przy drodze A4/M4. Z lotniska do Londynu najlepiej dostać się metrem (Underground), które posiada aż 11 linii, 270 stacji i 403 km tras. Codziennie z tego środka transportu korzysta 3,67 miliona podróżnych, więc trzeba przygotować się na tłok. Metro Piccadilly Line czynne jest od 5:00 rano do północy, a podróż z Heathrow zajmuje ok. 50 minut. Koszt to około 3,80 funtów.

Jak podróżować po Londynie?

Podczas planowania wyjazdu warto zastanowić się, czym podróżować po Londynie oraz ile to kosztuje? Londyn jest wielkim miastem, ale ma świetnie rozwiniętą sieć transportu publicznego. Po mieście możesz podróżować metrem, autobusem, tramwajem, taksówką…lub transportem wodnym. Ponadto londyńska sieć ścieżek rowerowych jest dobrze zorganizowana. Warto pamiętać, że białe znaki z czerwonym logo wskazują regularne przystanki autobusów,  natomiast te z czerwonymi znakami i białym logo to przystanki na żądanie.

Londyn podzielony jest na 6 głównych stref komunikacyjnych, a opłata za przejazd zależy od tego, przez które z nich przejedziesz. Bilety są jednak dosyć drogie, więc już na lotnisku warto zaopatrzyć się w Oyster Card ( tzw. “ostrygę”). To rozsądna i oszczędna opcja podróżowania komunikacją miejską po Londynie. Karta kosztuje 5 funtów, a kwota doładowania zależy od podróżującego. Pojedynczy przejazd z tą kartą jest znacznie tańszy niż cena zwykłego biletu. Jak działa Oyster Card?

Środki pieniężne deponujesz na karcie, a płacisz jedynie, gdy podróżujesz. Karta Oyster jest akceptowana w metrze, DLR, londyńskich naziemnych środkach lokomocji oraz w większości usług oferowanych przez National Rail w Londynie. Można ją również płacić za przejazdy autobusami. Należy pamiętać, że nie jest akceptowana w londyńskich autobusach. Godnym uwagi jest fakt, iż karta Oyster nigdy nie traci ważności, a ponownie wykorzystać możesz ją podczas kolejnej wizyty w Londynie… lub po prostu oddać ją znajomym.

Nocleg w Londynie – gdzie spać?

W porównaniu z innymi europejskimi metropoliami Londyn jest dosyć drogim miejscem. Miasto zajmuje obecnie pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby osób przebywających tutaj z wizytą, a hotele są przeciętnie w 80% zajęte. Poszukiwanie noclegu wymaga, więc cierpliwości. Najbardziej luksusowe hotele znajdują się w najelegantszych centralnych dzielnicach: Mayfair, St James i Strand. W modnych okolicach Kensington, Notting Hill i Bayswater znajdziesz wiele atrakcyjnych XIX-wiecznych budynków, zamienionych w czarujące, ale raczej drogie hoteliki.

Tańszą ofertę zakwaterowania można znaleźć w Earl’s Court i Victorii, gdzie znajduje się wiele noclegów typu B&B oraz małych moteli. Terminy “hotel”, “pensjonat” (guesthouse) i “Bed & Breakfast” są używane dość dowolnie. Hotele mają głównie średnią i dużą wielkość, pokoje wyposażone w łazienki i pełny zakres usług, natomiast pensjonaty oferują znacznie mniejszą liczbę usług i są przeznaczone dla osób przyjeżdżających na wycieczkę niż w celach służbowych.

Co Londyn ma do zaoferowania?

  • kościoły, pałace, budynki publiczne i prywatne domy, noszące ślady wielu stylów architektonicznych,
  • wspaniałe teatry i hale koncertowe, które rozsiadły się pomiędzy Westminster i the City,
  • muzea i galerie sztuki, wystawiające bogate kolekcje skarbów z całego świata,
  • wielkie przestrzenie miejskich parków i ogrodów, zapewniające miejsce do zabawy i relaksu.

Obrazu dynamicznie i śmiało wkraczającej w trzecie tysiąclecie metropolii dopełniają nowe, ekscytujące atrakcje, nowatorskie budynki i projekty renowacyjne oraz tętniąca życiem scena światowej sztuki, mody, muzyki i kina. Różnorodność kulturową populacji Londynu odzwierciedlają liczne restauracje i kluby. W kolejnym artykule naszego londyńskiego cyklu przedstawimy listę miejsc, których nie możesz ominąć!

Więcej inspirujących londyńskich kadrów znajdziesz na relacjach na Instagramie ☺

*Pod koniec marca, w corocznym rankingu Travellers ‘Choice Destinations tworzonym przez TripAdvisor to Londyn został uznany za najlepszy kierunek podróży na świecie.

fot. główne: unsplash.com | Luca Micheli