Peeling to zabieg pielęgnacyjny polegający na złuszczeniu naskórka i oczyszczeniu skóry z zanieczyszczeń. Wykonywany regularnie sprawia, że skóra staje się gładsza i wyrównuje się jej koloryt. Co więcej, peeling to doskonała podstawa dalszych zabiegów, ponieważ oczyszczona skóra lepiej przyjmuje właściwości wszelkich kremów i balsamów. Chcesz poznać sekret elastycznej, gładkiej i młodo wyglądającej skóry? To powinieneś zagłębić się w świat peelingów.

Regeneracja skóry

Skóra pracuje cały czas. Wytwarza nowe komórki naskórka, które wędrują ku górze wiążąc wodę i uszczelniając płaszcz hydrolipidowy. Płaszcz hydrolipidowy to najbardziej zewnętrzna część naskórka, swojego rodzaju mur obronny. Komórki naskórka po wykonanej pracy obumierają i złuszczają się. Średnio dzieje się tak co 28 dni. Jednak czasami ten proces jest wydłużony z powodu naszego wieku, stresu, spowolnionego metabolizmu czy zanieczyszczonego środowiska. Przez to nasza skóra nie regeneruje się prawidłowo i nie wygląda dobrze. Wtedy ratunkiem jest peeling.

Zadania peelingu

Peeling skutecznie usuwa zanieczyszczenia i obumarłe komórki naskórka. Otwiera gruczoły łojowe, dzięki czemu pozbywamy się zaskórników. Tak oczyszczona skóra jest przygotowana na przyjęcie wszystkich właściwości z balsamów, mleczek i kremów. Krótko mówiąc, dzięki peelingom nasza skóra szybciej się regeneruje. Zyskujemy gładszą skórę i bardziej promienny wygląd. A właśnie takich efektów oczekujemy przed latem. Dodatkowo peeling powinniśmy wykonywać przed użyciem samoopalacza. Wygładzi skórę, przez co samoopalacz lepiej się rozprowadzi dając nam równą opaleniznę bez smug. Zabieg ten warto zrobić też na opaloną skórę, ponieważ wyrówna kolor i opalenizna będzie się dłużej trzymała.

Peeling ciała

Peeling ciała wykonuj na umytej i lekko wilgotnej skórze. Taki zabieg najlepiej wykonywać od stóp ku górze. Pobudzamy w ten sposób krążenie krwi, które też ma wpływ na wygląd naszej skóry. Peeling wykonuj okrężnymi ruchami. Warto bardziej skupić się na stopach, kolanach i łokciach, gdzie skóra jest grubsza. W tych miejscach, gdzie skóra jest bardziej delikatna, wykonuj peeling krócej i mniejszym nakładem siły, aby nie podrażnić zbytnio naskórka. Na pośladki i uda możesz użyć peeling gruboziarnisty. Taki zabieg może wykonywać w domu każdy. Wystarczy wybrać odpowiedni produkt. W zależności od potrzeb peeling należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Bezpośrednio po wykonaniu peelingu, nasmaruj skórę balsamem. Dzięki temu jego właściwości zdecydowanie lepiej się wchłoną, przez co zyskamy wygładzoną i odżywioną skórę.

Peeling twarzy

Najważniejsze, aby wybrać produkt odpowiedni dla naszej cery. Przede wszystkim z peelingów powinny zrezygnować osoby z trądzikiem młodzieńczym lub różowatym. Również jeśli masz podrażnioną skórę to nie rób peelingu, aby nie zaostrzyć ognisk zapalnych. Zastanów się, czy masz skórę tłustą, czy może suchą i wrażliwą. Od tego zależy jakiego peelingu powinieneś użyć. Do cery tłustej i mieszanej mogą być używane peelingi gruboziarniste o działaniu antybakteryjnym. Skutecznie złuszczą i oczyszczą skórę twarzy, a przy okazji zapewnią delikatny masaż. Taki zabieg może być wykonywany nawet 2 razy w tygodniu. Jeśli masz cerę suchą i wrażliwą, to najlepszym rozwiązaniem będą peelingi enzymatyczne. Nie wymagają one pocierania, przez co nie podrażniają skóry. Taki peeling wystarczy nałożyć na 15 minut i później zmyć letnią wodą. Ten czas wystarczy na zmiękczenie naskórka i jego usunięcie, bez potrzeby działania mechanicznego. Peeling powtarzaj 2 razy w miesiącu. U osób z cerą normalna sprawdzi się peeling drobnoziarnisty.

Peeling enzymatyczny a peeling mechaniczny

Peelingi enzymatyczne zawierają w swoim składzie substancje, które działają na znajdującą się w naskórku keratynę. Rozpuszczają połączenia między komórkami. Nie zawierają w sobie żadnych drobinek, dlatego są tak delikatne dla skóry. Nie wymagają żadnego działania mechanicznego. Peelingi enzymatyczne są nie tylko do twarzy, ale też do ciała. Podobnym produktem są peelingi gommage. Podobnie jak peelingi enzymatyczne, nakłada się cienką warstwę na określony czas, a później należy go zrolować, aż powstaną „wiórki” i dopiero spłukać wodą. Są to bardzo delikatne peelingi.
Peelingi mechaniczne zawierają w sobie drobinki, które ścierają martwy naskórek. Mogą to być polietylenowe kuleczki lub produkty pochodzenia naturalnego jak np. łupiny orzecha włoskiego, cukier trzcinowy, sól z Morza Martwego czy pestki owoców. Na grubszą i przesuszoną skórę dobrze podziałają peelingi cukrowe lub solone, ponieważ nie tylko złuszczają, ale też odżywiają. Właściciele wrażliwej skóry powinni uważać na peelingi solne. Mogą one wysuszać i podrażniać skórę.

Kiedy nie robić peelingu?

Nigdy nie wykonuj peelingu, kiedy masz podrażnioną skórę. Sprawi Ci to ból i nie przyniesie zamierzonego efektu. Zwłaszcza jeśli masz zaczerwieniona skórę po opalaniu, odpuść sobie peeling na kilka dni. Daj jej się samoistnie zregenerować. Również po depilacji odczekaj dobę. Przeciwwskazaniem jest też trądzik młodzieńczy. W tym przypadku peeling również może sprawić ból, a dodatkowo rozsieje ogniska zapalne na innym obszarze.

Peeling to taki zabieg, który każdy może z łatwością wykonać w domu. Wystarczy „wyczuć” naszą skórę i dobrać odpowiedni produkt z bogatej gamy. Peeling możesz zrobić też samodzielnie. Wystarczy wziąć np. fusy po kawie i odrobinę oliwy z oliwek. Taki peeling dokładnie złuszczy naszą skórę, pobudzi krążenie krwi oraz podejmie walkę z cellulitem. Co więcej, ma przyjemny zapach, więc wykonując go rano, ożywi nas i doda energii do działania. Do peelingów wykonywanych w domu możesz też użyć cukru trzcinowego, oleju kokosowego czy kilku kropel ulubionego olejku zapachowego. Będzie Cię to kosztować kilka złotych, a dostarczy skórze wielu naturalnych właściwości. Oczywiście polecam też od czasu do czasu skorzystać z profesjonalnych zabiegów w salonach kosmetycznych. Specjaliści podpowiedzą, co będzie najlepsze dla naszej skóry i dogłębniej przygotują ją na lato. Takie zabiegi pielęgnacyjne warto wykonać właśnie teraz, kiedy skóra po zimie jest poszarzała i zmęczona, a słońce jeszcze mocno jej nie podrażni.

photo: unsplash.com