27 restauracji z Warszawy i 25 lokali z Krakowa pojawiło się w tegorocznym wydaniu Czerwonego Przewodnika Michelin „Main Cities of Europe 2019″. Dwa lokale z Warszawy otrzymały Gwiazdki Michelin 2019, jedno z najbardziej prestiżowych kulinarnych wyróżnień przyznawanych od niemal stu lat, najlepszym restauracjom w Europie.

Gwiazdki Michelin 2019 rozdane

W najnowszym wydaniu przewodnika, którego premiera odbyła się w Wiedniu pod koniec marca, inspektorzy Michelin wyróżnili łącznie 27 lokali ze stolicy. Kolejny rok z rzędu, gwiazdki Michelin utrzymały dwie warszawskie restauracje. To restauracje o ugruntowanej pozycji na warszawskiej mapie kulinarnej: Atelier AmaroSenses. Są to jedyne lokale w Polsce, które mogą cieszyć się takim wyróżnieniem.

Pierwszą restauracją w Polsce posiadającą gwiazdkę Michelin zostało Atelier Amaro w Warszawie, w której szefem kuchni jest Wojciech Modest Amaro. Wyróżnienie przyznano po raz pierwszy w 2013 roku. Natomiast w 2016 roku gwiazdkę Michelin otrzymała warszawska restauracja Senses, w której szefem kuchni jest Włoch Andrea Camastra.

W tegorocznym wydaniu Czerwonego Przewodnika Michelin „Main Cities of Europe 2019” swój debiut miały trzy nowe miejsca z Warszawy. To Chłodna 15 by Wilamowski, Europejski Grill oraz Bez Gwiazdek. Aż sześć restauracji zniknęło z zestawienia, w tym lokal Magdy Gessler – Ale Gloria, Salto, Strefa, Tamka 43, Delizia, Merliniego 5. 

Ponadto w przewodniku znalazło się aż 25 restauracji z Krakowa. Jednak tutaj zmian było zdecydowanie mniej. Warto zauważyć, że z zestawienia zniknęło jedynie zamknięte Industrial Resto & Bar.

Okładka przewodnika „THE MICHELIN GUIDE”
Okładka przewodnika „THE MICHELIN GUIDE”

Czerwony przewodnik “The Michelin Guide”

Przewodnik Michelin jest niezmiennie jednym z najważniejszych źródeł informacji o restauracjach godnych uwagi osób, które lubią podróżować śladami smaków. Po raz pierwszy przewodnik ukazał się w 1900 roku, z inicjatywy braci Michelin, właścicieli firmy produkującej opony. Początkowo celem była pomoc francuskim kierowcom szukającym warsztatów samochodowych, zakwaterowania i lokali, w których można dobrze zjeść podczas podróży. Do 1920 roku jego dystrybucja była darmowa.

Dziś, znalezienie się w słynnej „czerwonej książeczce” jest marzeniem każdego restauratora. To potwierdzenie wysokiego poziomu kulinarnego. Najważniejszym wyróżnieniem, otrzymywanym tylko przez najlepsze restauracje są jednak gwiazdki Michelin. Jedna gwiazdka Michelin oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie – restaurację z rewelacyjną kuchnią wartą odwiedzenia, natomiast trzy gwiazdki to kuchnia wyjątkowa, warta specjalnej podróży.

Decyzję o umieszczeniu restauracji w przewodniku wśród tych najlepszych podejmują inspektorzy Michelin, po anonimowej wizycie w lokalu. Natomiast o przyznaniu gwiazdki Michelin decyduje grupa osób. Gwiazdki Michelin nie są wyróżnieniem przyznawanym dożywotnio, dlatego każdego roku restauratorzy mają dodatkową motywację, aby stale doskonalić swoje biznesy.

Co można znaleźć w najnowszym wydaniu “czerwonego przewodnika”?

W tegorocznej edycji przewodnika umieszczonych zostało 1900 restauracji z różnych zakątków świata. To lokale z 38 miast z 22 krajów. Godnym uwagi jest fakt, że  tym roku po raz pierwszy w przewodniku pojawił się islandzki Reykjavík oraz chorwacki Zagrzeb i Dubrownik. Premiera przewodnika „Main Cities of Europe” przyniosła także wiadomość o wyróżnieniu trzema gwiazdkami wiedeńskiej restauracji Amador. To pierwsza i jedyna jak na razie 3-gwiazdkowa restauracja w Austrii.

źródło: informacja prasowa | fot. Restauracja Europejski Grill (Fot. materiały prasowe)