Majówka za pasem, do wakacji pozostało niespełna dwa miesiące. Większość z nas rezerwuje wakacje kilka miesięcy wcześniej, ale niektórzy wciąż jeszcze nie wiedzą, gdzie wybiorą się tego lata. Trendy w turystyce zmieniają się równie szybko, jak na wybiegach. Dokąd będziemy jeździć w 2019 roku? Jakie destynacje będą najpopularniejsze?

Najpopularniejsze turystyczne kierunki w 2019 roku

City breaks będą według Komisji Europejskiej najpopularniejszą w 2019 roku formą wypoczynku Europejczyków. Specjaliści twierdzą, że rok 2019 upłynie przede wszystkim pod znakiem weekendowych wypadów do miast, podróży kulinarnych i wypraw ekstremalnych. Natomiast wydawca jednych z najbardziej znanych przewodników na świecie Lovely Planet ogłosił, że w tym roku najchętniej odwiedzanym miastem będzie Kopenhaga.

Na kolejnych miejscach uplasowały się: Berlin, Marsylia, Barcelona, Zadar (Chorwacja) oraz Nowy Sad w Serbii. Z kolei pod koniec grudnia 2018 roku “The Guardian”, jeden z największych dzienników brytyjskich, ogłosił listę miejsc, które należy odwiedzić. Są to: Katania na Sycylii, Kowno na Litwie, Ochryda w Macedonii i Grenoble we Francji.

Pod koniec marca, w corocznym rankingu Travellers ‘Choice Destinations tworzonym przez TripAdvisor to Londyn został uznany za najlepszy kierunek podróży na świecie. W sumie świetnie się składa, bo niedługo na portalu BETTER SIDE czeka na Was cały cykl mini przewodników z Londynu, który nasza redakcja miała okazję odwiedzić w minionym miesiącu. Na kolejnych miejscach podium TripAdvisor znalazły się: Paryż i Rzym.

“Świat jest książką i Ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę.” Słowa św. Augustyna są wciąż aktualne. Kierunki wybieranych podróży są, jak bogato ilustrowana książka. Dzięki niej jesteśmy w stanie poznać interesujące zakątki.. To czy będziemy chcieli przeczytać taką książkę, zależy już tylko i wyłącznie od nas samych…

Egzotyczne podróże w 2019 roku

photo: Element5 Digital | unsplash.com
photo: Element5 Digital | unsplash.com

Airbnb, portal zajmujący się wynajmem krótkoterminowym ogłosił listę najpopularniejszych miejsc, w której znalazła się Nowa Zelandia. Turyści upodobali sobie jej dziką naturę, endemiczną roślinność i wieloryby, które widać z plaży. Na kolejnych miejscach listy uplasowały się Chiny (szczególnie portowe miasto Xiamen) i Buenos Aires.

Według magazynu “Nat Geo” wyjątkowo modna w tym roku ma być Kambodża, zachwycająca świątyniami sprzed ponad tysiąca lat. Natomiast Wyspy Andamańskie w Indiach kuszą widokami rodem z Malediwów, ale bez tłumu turystów.

Ukochana Grecja

photo: Tom Grimbert | unsplash.com
photo: Tom Grimbert | unsplash.com

Większość Polaków z pewnością wybierze Grecję, Chorwację czy Turcję, ze względu na zasobność portfela. W Chorwacji wtajemniczeni polecają Kastelanską Riwierę. Z kolei w Grecji w tym roku jeździć się będzie na północ kraju. Szczególnie w stronę Salonik, które przez wielu uznawane są za Barcelonę Wschodu. Turcja stawia na Dolinę Motyli, które portal TripAdvisor określił mianem “najpiękniejszego miejsca nad Morzem Śródziemnym”.

Wakacje smakosza

Coraz więcej osób interesuje się wakacjami, którym towarzyszą nowe doznania i nauka. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło “podróże kulinarne”, by przekonać się jak popularna jest to forma. Biura podróży prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych programach podróży połączonych z degustacją potraw w najlepszych restauracjach i kursem gotowania u lokalnych mistrzów.

Każdego roku przyznawany jest tytuł destynacji dla smakoszy. Jak wynika z wstępnych analiz, w tym roku będzie to Rotterdam. Miasto pełne znakomitych restauracji oferujących zarówno lokalną, jak też międzynarodową kuchnię, targów z produktami żywnościowymi i szkół gotowania.