Niezależnie od tego czy masz włosy długie czy krótkie, kręcone czy proste, farbowane czy naturalne powinnaś wiedzieć jak o nie dbać, aby były ozdobą każdego dnia. Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja. Nie zawsze zniszczone włosy muszą kończyć się obcięciem. Dziś podsunę Wam kilka pomysłów jak zadbać o włosy.

Szczotka do włosów

Na początku należy wybrać odpowiednią szczotkę do włosów. Tego akcesoria używamy kilka razy dziennie. Ważne, aby pielęgnował nasze włosy, a nie je niszczył. Przede wszystkim włosie na szczotce powinno być naturalne. Dzięki temu nie będziemy szarpać naszych kosmyków, a one nie będą się łamać i rozdwajać. Odpowiednia szczotka uchroni nas też przed „elektryzowaniem się” włosów. Jeśli masz gęste lub kręcone włosy lepiej sprawdzi się gruby grzebień. Do włosów długich i prostych polecam szczotkę Tangle Teezer. Mimo tego, że jest plastikowa delikatnie rozczesuje. Nie szarpie włosów, lecz je wygładza.

Szampon

Musimy przyjrzeć się naszym włosom, aby wybrać odpowiedni szampon. Zastanówmy się, czy są suche i z wyglądu przypominają siano, czy może nadmiernie się przetłuszczają i są oklapnięte. Zwracajmy uwagę na skład szamponu. Ważne, aby nie zawierał silikonów, które obciążają nasze włosy. W drogeriach można kupić naprawdę dobre szampony stworzone z naturalnych składników i nie muszą kosztować fortuny. Wystarczy spędzić chwilę dłużej przy półce z szamponami i poczytać składy na opakowaniach. Błędem jaki często popełniamy jest mysie całych włosów. Tak naprawdę wystarczy dokładnie umyć skórę głowy, bo to na niej znajdują się gruczoły łojowe. Resztę włosów przetrzeć pianą i resztką szamponu z czubka głowy. Nie należy włosów szorować, pocierać czy mocno kołtunić. Złotą zasadą jest, że myjemy włosy wtedy, kiedy tego potrzebują. Niektórzy muszą robić to codziennie, inni raz na kilka dni. Na stan włosów, oprócz pielęgnacji, wpływają hormony, dieta, czy problemy zdrowotne. Nie sugerujmy się innymi osobami. Poleca się myć włosy 2 razy za każdym razem. Oczywiście nie musimy używać tego samego szamponu przez cały czas. Poleca się stosować 2 różne szampony zamiennie. Po umyciu nie pocierajmy mocno włosów ręcznikiem, ani nie związujmy go na głowie na dłuższy czas. Wystarczy lekko odsączyć nadmiar wody, aby nie zniszczyć ich struktury.

Odżywka i maska

Nie wierzę w cudowne szampony i odzywki 2w1. Dla mnie odżywka, to ma być odżywka, która w pełni spełni swoje zadanie. Jak sama nazwa wskazuje ma odżywić nasze włosy. Głównym zadaniem odzywki jest domknięcie łusek włosa naruszonych podczas mycia. W zależności od naszych potrzeb, odżywkę można wybrać np. nawilżającą czy regenerującą. Ten produkt nakładamy na wilgotne, ale nie mokre włosy i po kilku minutach spłukujemy. Ważne, aby dokładnie spłukać włosy letnią wodą. Pozostałości odżywki mogą mieć odwrotny rezultat do zamierzonego. Jeśli masz długie włosy, odżywkę wystarczy nałożyć na 2/3 długości od końcówek. Nigdy nie wcieramy odżywki w skórę głowy. Jeśli chcemy osiągnąć lepszy efekt, to nakładamy maskę. Podobnie jak przy odżywce, rozprowadzamy maskę na wilgotnych włosach, omijając skórę głowy. W zależności od rodzaju maski zostawiamy ją na odpowiednią ilość czasu. Większość masek lepiej zadziała w wyższej temperaturze, dlatego często nakłada się czepek foliowy i gruby ręcznik, aby składniki dogłębnie wniknęły w strukturę włosa. Maskę wystarczy używać 1-2 razy w tygodniu.

Ciepło szkodzi włosom

Jeśli tylko mamy możliwość pozwalajmy naszym włosom wyschnąć naturalnie. Ciepło z suszarki niszczy włosy. Jeśli jednak nie możemy się obyć bez tego sprzętu, róbmy to z głową. Nigdy nie trzymajmy suszarki przy samej skórze głowy ani zbyt długo w jednym miejscu. Najlepiej suszenie zacząć od najniższej możliwej temperatury suszarki i robić to pasmami z odległości ok. 20 cm. Pamiętajmy, że istnieją kosmetyki termoochronne. Ochronią nasze włosy przed uszkodzeniami termicznymi, a dodatkowo mogą zawierać właściwości utrwalające. W tym przypadku nie musimy już używać np. pianki do włosów. Zabiegi z lokówką czy prostownicą zawsze wykonujemy na suchych włosach. Winnym przypadku możemy je po prostu spalić. Przed nami lato i wakacje. Pamiętajmy, aby włosy chronić też przed słońcem. O ile co raz częściej sięgamy po filtry SPF do skóry, to niestety nadal niewiele z nas pamięta o włosach. Słońce, pot, słona woda z morza, czy chlorowana z basenu wysuszają nasze włosy. Dlatego warto mieć przy sobie mgiełkę chroniącą przed promieniowaniem UV lub z kwasem hialuronowym, który nawilży włosy.

Peeling

Na pewno używacie peelingu do skóry całego ciała. Skórę głowy również powinniśmy złuszczać peelingiem. Taki zabieg wystarczy wykonywać raz w miesiącu. Dzięki temu substancje z szamponu będą lepiej wnikać. Jeśli masz nawracający łupież, taki peeling powinien pomóc. Pamiętajmy tylko, aby nie wykonywać go zbyt często i wybierać tylko ten przeznaczony do skóry na głowie.

Podcinanie końcówek

Mitem jest, że jeśli podcinamy końcówki, to włosy szybciej nam rosną. Włosy rosną u wszystkich w podobnym tempie, ok. 2 cm na miesiąc. Oczywiście końcówki włosów codziennie narażone są na uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto je przycinać co kilka miesięcy. Ty sposobem zyskamy zdrowy wygląd włosów, a nie fryzurę przypominającą siano.

Domowe sposoby

Obecnie w drogeriach jest multum kosmetyków. Czasami, aż nie wiemy co wybrać. A może warto przypomnieć sobie o domowych sposobach pielęgnacji włosów. Jednym z podstawowych produktów, które prawdopodobnie większość z nas ma w domu lub może kupić za kilka złotych w aptece, jest olejek rycynowy. Pisałam już o jego wpływie na rzęsy i brwi, więc czemu ma nie zadziałać na włosy. Olejek rycynowy można stosować na kilka sposobów. Wcierać w końcówki włosów, które wymagają nawilżenia lub np. zrobić z niego maskę, dodając naftę kosmetyczną i żółtko jajka. Zapewni nam to zamknięcie łuski włosa, jego regenerację i piękny połysk. Olejek rycynowy jest „ciężki”, dlatego odradzam go osobom zmagającym się z wypadaniem włosów. Jeśli chcesz wzmocnić włosy lub pozbyć się łupieżu, to użyj soku z czarnej rzepy. Ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, a zawarta w nim siarka wpływa na porost włosów. Wiele witamin i składników odżywczych ma także pokrzywa. Pomoże w walce w wypadającymi włosami, łupieżem czy nadmiernym przetłuszczaniem się włosów.

zdjęcie: unsplash.com