W jaki sposób usadzić swoich gości weselnych? Co zrobić, żeby każdy z gości był zadowolony? Czym się kierować przy usadzaniu gości? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

Do przeszłości odchodzą wesela kiedy to goście weselni szybko jechali na salę, żeby zająć najlepsze miejsce. Była to bardzo niekomfortowa sytuacja zarówno dla gości, jak i dla pary młodej, bo gdy gościom nie udało się usiąść tam, gdzie chcieli, dużo gorzej bawili się na weselu.

Od kilku lat jest standardem to, że to młoda para wyznacza miejsca gościom weselnym, bo ona najlepiej zna swoich gości (przynajmniej w założeniu), wie kto z kim bardziej się lubi, a kto do kogo czuje antypatię. Przygotowanie planu usadzenia gości pozwoli uniknąć później wielu problemów na sali weselnej. Wiadomo, że pomimo usadzenia gości przez parę młodą zawsze może się znaleźć jakiś niezadowolony gość, który chciałby siedzieć z kimś innym przy stole. Więc jak sprawić, żeby wszyscy byli szczęśliwi i zadowoleni?

Usadzając gości, powinniśmy kierować się zasadami savoir-vivre’u.

Najważniejszymi osobami na weselu są oczywiście Państwo Młodzi, którzy muszą zająć centralne miejsce na sali, miejsce to musi być widziane zarówno przez gości, jak i zespół/dj.

Pierwszą ważną zasadą jest to, że Panna Młoda siedzi zawsze z PRAWEJ strony Pana Młodego. Obok nich siadają świadkowie: świadkowa przy Pannie Młodej, obok niej jej mąż lub partner; obok Pana Młodego, świadek, dalej jego żona/partnerka.

                                   

Druga zasada dotyczy usadzania gości według kryterium wiekowego, czyli rodzinna starszyzna: babcie, dziadkowie, rodzice, rodzice chrzestni powinni siedzieć jak najbliżej Pary Młodej. Dobrze byłoby też zwrócić uwagę na to, żeby najstarsi i najważniejsi członkowie rodziny siedzieli z dala od przeciągów oraz głośników.

W dalszej kolejności usadzamy młodszych członków rodziny, dalszą rodzinę oraz przyjaciół.

Trzecią ważną zasadą jest to, aby goście, siedząc przy wspólnym stole, dobrze się ze sobą bawili oraz mieli o czym rozmawiać. Korzystamy tu z kryterium wiekowego, młodych ludzi usadzamy razem, a starszych obok starszych. Ważne jest również kryterium pokrewieństwa – członków tej samej rodziny usadzamy przy jednym stole.

Pamiętajmy również, że przy stole kobiety i mężczyźni siadają naprzemiennie. Jeśli dana osoba jest sama, nie obowiązuje wtedy reguła naprzemienności. Savoir-vivre mówi również, że małżeństwa sadzamy na przeciwko siebie, a narzeczonych obok siebie, ale weźmy pod uwagę to, że często pary nie będą się czuły komfortowo, kiedy zostaną rozłączone – dlatego dla większego ich  komfortu i lepszej zabawy możemy zrezygnować z tej zasady.

Ważne jest również to, żeby osoby, które są w konflikcie lub nie darzą się sympatią, usadzić jak najdalej od siebie. W końcu chcemy, żeby wesele miało dobry klimat i atmosferę.

Kolejnym pomysłem jest zorganizowanie osobnego stołu dla dzieci, one na pewno będą dobrze czuły się w swoim towarzystwie. Coraz częściej zdarza się, że młode pary organizują dla dzieci specjalnego animatora, który zajmie się nimi podczas wesela i zadba o ich bezpieczeństwo; dzięki temu rodzice będą mogli spędzić więcej czasu na parkiecie.

Nowością jest robienie „stołu dla singli”; osoby, które przyszły bez pary być może lepiej będą się czuły w gronie takich osób – opcja do przemyślenia.

Pamiętajmy, żeby przed wejściem na salę ustawić plan rozmieszczenia gości, aby każdy z nich mógł odnaleźć numer stołu, przy którym siedzi.

Photo: unsplash.com, Thomas William, Clem Onojeghuo