Przygotowania do ślubu to piękny okres. Jednak wymaga od zainteresowanych dużej samodyscypliny. Obecnie jest mnóstwo możliwości na rodzaj ślubu, wybór sali weselnej, sukni ślubnej, obrączek, zaproszeń czy dekoracji. Drogi Czytelniku, skupmy się dziś na kwiatach.

Wszyscy wiemy, że kwiaty zawierają w sobie symbolikę. Dajemy je w prezencie imieninowym, z okazji jubileuszu, czy ukochanej kobiecie jako wyraz miłości. Przy wyborze kwiatów na ślub zazwyczaj kierujemy się kolorystyką i kształtem. Mało kto zastanawia się, co dany kwiat symbolizuje.  A może warto dowiedzieć się czegoś więcej o kwiatach, które mają być ozdobą najważniejszego dnia w naszym życiu. Najwięcej szczegółów dowiemy się u źródła, czyli w kwiaciarni Anny Krawczyk.

Na wstępie chciałabym się przywitać i od razu zapytać, czy lubisz kwiaty?

Anna Krawczyk: Witam. Oczywiście, że lubię kwiaty, otaczam się nimi ok. 240 godzin miesięcznie.

W takim wymiarze pracy na pewno często spotykasz się z pannami młodymi, które stoją przed wyborem kwiatów na swój ślub?

Anna Krawczyk: Tak, zwłaszcza w okresie letnim zapotrzebowanie na dekoracje ślubne i bukiety panien młodych wzrasta. Każdy jest indywidualistą, jednak wprawione oko od razu widzi, co do kogo pasuje bardziej lub mniej.

No właśnie, jakie jest główne kryterium przy wyborze kwiatów?

Anna Krawczyk: Ja przede wszystkim stawiam na trwałość kwiatów. Zawsze dbam, aby były świeże. Dzięki temu klient będzie zadowolony, a o to przecież chodzi, o uszczęśliwienie drugiej osoby. Oczywiście większość z nas jest wzrokowcami i kwiaty wybieramy bardziej okiem, niż rozsądkiem. Jednak można obie te rzeczy połączyć i postawić zarówno na wytrzymałość, jak i ładny wygląd. Śluby są wymagającymi okazjami, ponieważ kwiaty muszą przetrwać naprawdę trudne warunki. Wiele godzin bez wody, czasem w upale, czy wietrze.

A co z symboliką kwiatów?

Anna Krawczyk: Obecnie już niewiele osób zwraca na to uwagę. Kwiaty wybierane są tak, aby pasowały do ogólnego stylu ślubu, do sukni panny młodej czy pozostałych dodatków. Jednak czasami podświadomie wybieramy coś, co ma odzwierciedlenie w życiu. Przykładem mogą być róże, które w mitologii były symbolem bogini miłości Afrodyty. Obecnie czerwone róże symbolizują prawdziwą, namiętną miłość, a białe niewinność, nowy początek. Róże są najczęściej wybieranymi kwiatami, a co ciekawe, ich symbolika jest zawsze pozytywna. Te kwiaty mogą przetrwać naprawdę dużo.

W ostatnich sezonach jest moda na styl rustykalny. Jakie kwiaty do niego pasują?

Anna Krawczyk: Na pewno stokrotki. Co prawda nie należą do zbyt trwałych, ale kojarzą się z dziecięcą niewinnością i radością. Modne są też ostatnio bukiety i dekoracje z gipsówki. Ja jej używam głównie jako dodatek do kwiatów, jednak okazuje się, że panny młode coraz częściej je wybierają. Może decyduje o tym znowu symbolika, czyli niekończąca się miłość. Zwłaszcza osoby przesądne, powinny zwracać szczególną uwagę na znaczenie kwiatów. Przykładem mogą być żółte goździki, które ewidentnie mówią „nie”.  Jeśli ślub jest w maju, to poleciłabym konwalie. Jeśli ktoś z Was słyszał o pięciu rzeczach jakie powinna mieć Panna Młoda w dniu ślubu, to na pewno zdecyduje się na konwalie, bo stoją one zaraz obok czegoś nowego, czegoś starego, czegoś pożyczonego i czegoś niebieskiego.

Czy możemy dostać jakieś niebieskie kwiaty?

Anna Krawczyk: Popularne są, jak sama nazwa wskazuje, chabry. Jednak nie są to trafione kwiaty na ślub. Są delikatne, więc mogą nie przetrwać w idealnym stanie przygotowań i samego ślubu, nie wspominając o przyjęciu weselnym. Dodatkowo kwiaty te kojarzone są z wojną, ponieważ kolorem przypominają pruskie mundury, są też symbolem weteranów wojennych we Francji. Chabry nie są dostępne przez cały rok. Ewentualnie można wybrać hortensje w niebieskim odcieniu. Mają dorodny kwiat, więc już jedna sztuka robi wrażenie.

Jakie kwiaty można zaliczyć jeszcze do tych bardziej wytrzymałych?

Anna Krawczyk: Ja poleciłabym goździki. Można je dostać naprawdę w wielu kolorach i odcieniach. Każdy z łatwością powinien dopasować coś dla siebie. Współgrają z wieloma innymi kwiatami, więc mogą być podstawą bukietu lub dodatkiem. Kolor czerwony, jak zawsze, symbolizuje miłość. Jednak jeśli chcemy postawić na delikatniejsze tony, to idealny będzie kolor biały, który oprócz miłości, symbolizuje szczęście. Bardzo trwałe, a przy tym nadzwyczaj eleganckie są storczyki. Jednak są to drogie kwiaty i nie każdy może sobie pozwolić na dekorację nimi np. całego kościoła. Ja osobiście lubię też alstromerie. Nazywana jest inaczej lilią peruwiańską i jest podobnie trwała co lilia. Jednak tutaj należy pamiętać, że liście są mniej trwałe od kwiatów.

Myślę, że każdy, kto zdecyduje się na pomoc florystki, wyjdzie z kwiaciarni nie dość, że z pięknym bukietem, to jeszcze będzie się nim długo cieszył. Dziękuję za rozmowę.

 

 

photo: unsplash.com